Kryeministri Mickoski kapi një lopatë që në ditën e parë

Në seancën e zbehtë parlamentare, LSDM-ja guxoi dhe kritikoi përbërjen dhe programin e qeverisë, për dallim nga seanca konstituive parlamentare, ku heshti. Fronti Evropian, nga ana tjetër, i udhëhequr nga BDI-ja, “e ka fjetur” zgjedhjen e kabinetit qeveritar të kryeministrit të ri Hristijan Mickoski.

Me premtime për shumë para dhe investime që do të nxisin ekonominë maqedonase, me një deklaratë se “detyrohet” sa herë që duhet, brenda dhe jashtë vendit, të përdorë emrin kushtetues, si dhe me një përsëritje të “ qëndrim konkret” se ndryshimi i Kushtetutës nën diktat bullgar nuk do të ketë, Hristijan Mickoski, pas kalimit të detyrës me kryeministrin teknik Talat Xhaferi, e filloi mandatin si Kryeministri i 13-të. Menjëherë më pas, Mickoski vendosi gurthemelin e një sallë të re sportive në Shtip.

Ndryshe, në seancën e zbehtë parlamentare për zgjedhjen e të riut, Qeveria e 20-të me rregull, LSDM guxoi dhe kritikoi përbërjen dhe programin e qeverisë në ndryshim nga seanca konstituive parlamentare, për të cilën heshti. Fronti evropianNë anën tjetër, e udhëhequr nga BDI-ja, pas protestave të forta dhe njoftimeve se nuk pranon që fituesi i zgjedhjeve të jetë në opozitë, e shtynë zgjedhjen e kabinetit qeveritar të Mickoskit. Udhëheqësit Ali Ahmeti, Ziyadin Sela, Menduh Taçi as nga foltorja nuk guxuan të mbronin legjitimitetin e fituesve. Të zemëruar për faktin se nuk janë pjesë e Qeverisë, pasi dolën dhe nuk votuan për konstituimin e Kuvendit, edhe kësaj radhe u larguan nga salla para votimit të përbërjes së re të “Ilindenska nr. 2". Për Qeverinë e udhëhequr nga Mickoski votuan 77 deputetë, kundër 22 deputetë të LSDM-së dhe të Majtës.

Në fjalimin e tij para deputetëve para votimit në Qeveri, Mickoski tha se nuk ka kohë për të humbur në kritikat e opozitës, sepse ato janë të pavend dhe nuk prekin qytetarët.

Diskutimi dyditor u reduktua në dy teza

Debati dyditor i LSDM-së opozitare e reduktoi në dy teza - Marrëveshja e Prespës dhe rikthimi i emrit, si dhe propozimi francez dhe korniza negociuese.
Mickoski theksoi se e pranon realitetin dhe do të përdorë emrin kushtetues në komunikimin zyrtar, por jo në daljet në shtëpi dhe deklaratat në publik, megjithëse gjatë kohës që ishte në opozitë pretendonte se nuk do të përdorte mbiemrin. "Veri". Këtë e konfirmoi ai dhe i gjithë kabineti qeveritar në deklaratën solemne, gjegjësisht u betuan se do të respektojnë ligjet dhe Kushtetutën e Republika e Maqedonisë Veriore.

Lidhur me kritikat e opozitës ndaj tezës së dytë – marrëveshjes së Prespës – se një gjë e quanin e një tjetër bënë, Mickoski e quajti atë të rreme dhe të turpshme dhe përsëriti se derisa është kryeministër “ky diktat bullgar në këto rrethana nuk do të kalojë dhe nuk do të ketë ndryshime kushtetuese”.

Foto: Sloboden Pechat/Slobodan Djuric

- Ja, të sqaroj edhe një herë se kështu jam Diktim bullgar në këto rrethana, sa jam kryeministër, nuk do të kalojë dhe nuk do të ketë ndryshime kushtetuese, duhet ta keni të qartë. Keni bërë një gabim, ai gabim do t'i kushtojë shumë çdo qytetari, por më së shumti do t'i kushtojë Maqedonisë, sepse atëherë, para se të hyni në aventura të tilla, duhet të uleshit ndërsa unë ju jap dorën, duhet të na jepni një dorë dhe u ul le te flasim. Atëherë do të ishte e qartë se gjëja, siç e imagjinonit ju ose dikush tjetër, thjesht nuk funksionoi. Njerezit qe me njohin e dine qe fjala ime peshon malet dhe keto qe po ju them po i them se i besoj dhe do them mbiemrin e turpshem para betimit se mua personalisht me kujton turpin. i ke shkaktuar atdheut tim, familjes sime dhe nipërve të mi të palindur dhe atyre pas tyre. Dhe po, do të bëj gjithçka sa të jem gjallë politikisht dhe si njeri, gjithçka që kam në dorë për të korrigjuar këtë padrejtësi. Fatkeqësisht në këtë moment jam i pafuqishëm dhe si qenie njerëzore do të më duhet të kapitulloj para jush dhe të them atë mbiemrin e turpshëm, sepse është fatkeqësisht pjesë e ligjit dhe kushtetutës që unë duhet ta respektoj si kreu i qeverisë. - tha ai Mickoski.

 Mickoski: Qeveria në 100 ditët e para do të rrisë standardet

Kryeministri i ri premtoi se qeveria e tij do të ngrejë standardet që në 100 ditët e para, se do të punojë fort dhe do të sigurojë që vendi të ndryshojë, të ecë përpara, të respektojë qytetarët. Mickoski premtoi punë të palodhur, ulje të taksave, rritje të pensioneve, mbi 200 milionë euro për projekte komunale, një miliard euro për ekonominë maqedonase, investime të reja të huaja, tekste falas, front kundër korrupsionit, luftë për rritje deri në 5 për qind të Ekonomia maqedonase, fillimi i projekteve kapitale të infrastrukturës si dhe projekteve tjera.

opozita LSDM me këmbëngulje ka insistuar në përgjigjen nëse kryeministri i ri do ta përdor emrin kushtetues, sepse ai nuk e ka përmendur në ekspozitë, por ka përdorur tre herë Maqedoninë dhe nëse do të ketë bullgarë në Kushtetutë, dmth nëse vendi do të vazhdojë evropianin. rrugën e integrimit.

Nëpërmjet kopjeve, Fronti evropian и Është e vlefshme akuzonin njëri-tjetrin se kush e ka legjitimitetin Shqiptarët, dhe sulmet ndaj ministrit të marrëdhënieve ndërmjet komuniteteve ishin gjithashtu të pashmangshme Ivan Stoiljkoviq.

Teza e Frontit Evropian është se Vredi nuk ka legjitimitet dhe rrjedhimisht nga takimet parazgjedhore me kryeministrin e Kosovës dhe liderin e Vetëvendosjes. Albin Kurti, pas zgjedhjeve përfunduan në një qeveri pro-ruse dhe anti-kosovare Stoiljkoviç. Ia vlen, ai u përgjigj se Stoiljkoviqin e pasuan qeveritë e BDI-së me VMRO-DPMNE-në.

Gjetja e Amar Mecinoviq OD Majtas për përbërjen e qeverisë së re. Ai tha se i ka të gjitha "regjimet e mëparshme". Për Arben Taravari tha se ishte pjesë e qeverisë së Zoran Zaev, ka ministra nga koha e Nikolla Gruevski, dhe madje që nga koha e Branko Crvenkovski. Mesazhi më i madh i tij, siç tha ai, është për Ministrinë e Punëve të Jashtme, sepse “është evidente se shteti maqedonas është në rrezik”.

Kurioziteti i seancës për zgjedhjen e Qeverisë së re është se Kuvendi për një kohë të shkurtër ai ishte pa elektricitet për shkak të madh stuhi që goditi dje Shkupin. Se Mickoski e ka caktuar kohën e zgjedhjes së Qeverisë që të mos përkojë dhe të mos lidhet me festën fetare. Shtëpi funerali, por sërish, prandaj përkoi fundjava kushtuar qeverisë së re Parada e Krenarisë.

Mickovski-Jaferi / Foto: Sloboden Pechat / Slobodan Djuric

Një detaj interesant nga dita e parë e punës e kryeministrit Mickoski është se funksioni i dorëzimit me Xhaferi kishte veshur një kravatë portokalli, e cila aludon për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski në kohën kur VMRO-DPMNE u riemërua në portik. Dorëzimi është bërë dje në të gjitha ministritë, me përjashtim të Ministrisë së Jashtme, sepse Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme Timço Muçunski në ditën e parë të punës ai shkoi në një takim mes ministrave të punëve të jashtme të Bashkimit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në Luksemburg.
Qeveria e re e Mickoskit është e treta për nga numri i ministrave, qeveria e Ljubço Georgievski e cila numërohej 27 departamentet, 26 ministritë kishin qeverinë e Nikolla Gruevski, ndërsa ky aktual ka 24, pra Kryeministër, 20 poste ministrore dhe tre pa portofol.

Shtatë vende parlamentare janë vakante

Për shkak të zgjedhjes së ministrave, shtatë vende parlamentare kanë mbetur vakante, përkatësisht pesë nga koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE dhe dy nga Vredi. Kuvendi me gjasë do të verifikojë mandatet e deputetëve të rinj që janë të radhës në listat e dy koalicioneve në seancën e nesërme për ndryshimet në Ligjin për Energjinë. Deputetët e rinj nga VMRO-DPMNE do të jetë Velika Stojkova-Serafimovskadeputet nga përbërja e mëparshme, Sergej Popov, kryetar i Unionit të Forcave të Reja, Emilia Angelova, Sekretare e Përgjithshme e Unionit të Grave, ish-zëvendësministre e Kulturës Dragan Nedeljkoviq, si dhe Vesna Gjordjieva. Përveç kryeministrit, postet e tyre parlamentare me poste ministrore i zëvendësuan edhe Aleksandar Nikoloski, Vllado Misajlovski, Gordana Dimitrievska-Koçovska Ljupço, Dimovski dhe Ivan Stoiljkoviq.
Grupi parlamentar i Është e vlefshme, nga ana tjetër, do të forcohet me dy zonja të tjera, dhe Feride Hajiu i cili zëvendëson ministrin e Mjedisit dhe zëvendëskryeministrin Izet Majiti dhe Kaltrina Beqiri në vend të ministrit të Çështjeve Sociale, Fatmir Limani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës