Kryeministrja e Zelandës së Re anuloi dasmën e saj për shkak të 9 rasteve të reja me omicron

img alt
Jacinda Ardern, Kryeministrja e 40-të e Zelandës së Re / EPA-EFE / DAVID ROWLAND

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern, 41 vjeç, ka anuluar dasmën e saj pasi vendosi kufizime të reja epidemiologjike për përhapjen e llojit Covid-19 në komunitet.

Zelanda e Re po prezanton rregullat e maskave dhe po kufizon tubimet që nga mesnata e sotme, pasi nëntë raste pozitive kanë treguar se varianti i ri është transferuar në nivel lokal. Bëhet fjalë për një familje që u kthye në Nelson në ishullin e jugut pasi ishte në një dasmë në Auckland të ishullit të Veriut, por edhe në evente të tjera.

Anëtarët e familjes dhe stjuardesa në aeroplan rezultuan pozitivë me koronavirus.

Që nga mesnata e së dielës, kombi ishull do të kalojë në një vijë të kuqe nën kuadrin e mbrojtjes së Covid kundër përhapjes së llojit të ri Omicron, që do të thotë të mbajmë më shumë maska. Objektet e hotelierisë së brendshme, si bare dhe restorante dhe evente si dasma, do të kufizohen në 100 persona. Kufiri është ulur në 25 persona nëse vendet nuk përdorin leje vaksinimi, tha ajo Ardern.

Kryeministri Ardern ajo tha në një konferencë shtypi se e kuqja nuk do të thotë "mbyllje" dhe se banorët do të jenë ende në gjendje të vizitojnë familjen dhe miqtë dhe të udhëtojnë nëpër vend.

Ajo për dasmën e saj tha se nuk do të bëhet, duke shtuar se i vjen keq për këdo që ka pasur një skenar të ngjashëm.

“Dasma ime nuk do të bëhet”, u tha ajo gazetarëve.

I pyetur se çfarë mendon për anulimin e dasmës, Jacinda Ardern ajo tha: "Kjo është jeta".

Ardern nuk ka treguar datën e dasmës së saj.

Kryeministrja arriti në përfundimin se ajo nuk ndryshon nga mijëra të tjerë të Zelandës së Re që kanë pësuar pasoja shumë më të rënda.

VIDEO | “Orgitë lejohen përsëri, por vetëm me një kusht!”: Kryeministri i Zelandës së Re konfirmon masat e reja

Video e ditës