Korniza negociuese mbron identitetin maqedonas, thotë Kovaçevski

Foto: Qeveria e RSM

“Tani është momenti që të bashkohemi krah për krah të gjithë ne për ta marrë këtë vendim, për hir të së ardhmes së brezave të sotëm dhe të ardhshëm”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në intervistën e sonte në emisionin “360 Gradë”. të “Alsat”.

- Ky vendim është për qytetarët e vendit, ky vendim është për qytetarin e thjeshtë të vendit, për atë qytetar që ngrihet çdo mëngjes dhe shkon në punë. Ky është për ata qytetarë që punojnë në qendrat mjekësore në vend, ky është për mësuesit, ky është një vendim për të rinjtë, ky është një vendim për fermerët, ky nuk është një vendim për një grup të vogël njerëzish që të dy me BE dhe pa BE jetojnë në baza të larta, më të larta se disa vende anëtare të BE-së - tha Kovaçevski.

Ai shtoi se ndryshimet kushtetuese janë të parapara me kornizën e negociatave.

- Hyrja në fuqi e amendamenteve kushtetuese është e rregulluar në kornizën e negociatave ku qartë thuhet se kemi një gjuhë të pastër maqedonase dhe korniza negociuese është në gjuhën maqedonase. Është publike. Korniza e negociatave mbron identitetin maqedonas - tha kryeministri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës