Ariu i goditur u dërgua në një muze, me siguri zbriti nga rezervati Jasen dhe hyri në autostradë në kryqëzimin afër Grupchin

Një ari i vdekur
Foto: MIA

Kufoma e ariut që u tejkalua mbrëmë në autostradën Tetovë-Shkup në afërsi të Karpalakit, me urdhër të policisë është dërguar në Kopshtin Zoologjik të Shkupit dhe me gjasë do të balsamoset dhe do të ekspozohet në Muzeun e Shkencave Natyrore. thonë për “Sloboden Pechat” nga Ndërmarrja Publike “Maqedoniapat”. Kompania thotë se ariu nuk ka mundësi të ketë hyrë në autostradë në vendin ku është përplasur, por me shumë mundësi ka zbritur nga rezervati i Jasenit dhe ka hyrë në autostradë në kryqëzimin afër Grupcinit, i cili është i hapur, dhe më pas lirisht. ka lëvizur përgjatë rrugës për disa kilometra derisa ka hasur në makinën që e ka vrarë.

-Në vendin ku është goditur kafsha nuk ka rrugë për të hyrë në magjistralen Tetovë-Shkup. Lokacioni është rreth 200 metra para pllakës përkujtimore të mbrojtësve të rënë të Karpalakut. Ka një gardh elastik përgjatë gjithë asaj shtrirjeje. Mbi atë shtrirje është rruga e vjetër Tetovë-Shkup dhe nuk ka ku të hyjë kafsha. Në atë rajon afër është rezervati i Jasenit, ku ka arinj, afër është edhe Shar Planina dhe mund të vijë përmes Eredeninës, por ka më pak gjasa. Rreth rezervatit ka mundësi që të ketë ndonjë gardh të grisur apo të anuar apo të dëmtuar nga bora, ndaj ka dalë bisha. Nga ana tjetër, në autostradat tona ka gardhe elastike ose me tela, por ndërkëmbimet tona janë të hapura. Supozojmë se ajo ka zbritur nga Jaseni dhe ka zbritur në autostradë në kryqëzimin afër Grupçinit - thonë "Macedoniapat".

Nga aty sqarojnë se së fundmi kjo është hera e katërt që shfaqet një ari në atë pjesë të autostradës dhe kësaj radhe kafsha është vrarë.

– Ngjarja fatkeqe, për të cilën ne në “Macedoniapat” na vjen shumë keq, ka ndodhur rreth orës një të mëngjesit. Policia na urdhëroi që kufomën e ariut t'ia dorëzojmë muzeut pranë Kopshtit Zoologjik dhe me siguri do të balsamoset - thotë kompania.

Nga aty shtojnë se derrat e egër janë gjahu më i nëpërkëmbur.

– Deri tani nuk kemi gjetur ujk të nëpërkëmbur. Sigurisht që në autostrada ka kafshë më të vogla të gjahut si martena, dhelpra, lepuj, por nuk i marrim vesh, sepse janë kafshë të vogla, nuk i dëmtojnë automjetet dhe askush nuk na i raporton. . Nuk ndodhi që të na u përplasën dreri dhe kaprolli. Më së shpeshti gjuhet përshkon rrugën Mavrovë-Dibër – thonë nga “Maqedoniapat”.

Policia e Tetovës dje ka njoftuar se një shofer 21-vjeçar ka goditur dhe vrarë një arush me veturën e tij dhe në këtë proces ka mbetur i plagosur.

- Ngjarja është raportuar rreth 40 minuta pas mesnate se në magjistralen Tetovë-Shkup, në afërsi të Karpalakit, automjeti i pasagjerëve “Volkswagen Polo” me targa të Shkupit, i drejtuar nga 21-vjeçari V.I. nga Sedlarci, komuna e Vasilevës, një ari e ka goditur dhe e ka vrarë. Në aksident vozitësi ka pësuar lëndime trupore dhe është transportuar për ndihmë mjekësore në Spitalin klinik të Tetovës, njoftojnë nga SVR Tetovë.

Në tetor të vitit 2021, një shofer nga Kërçova ka goditur dhe vrarë një arush me veturën e tij gjatë natës në magjistralen Tetovë-Shkup dhe në aksident nuk ka të lënduar.

Në gusht të vitit 2016, po ashtu gjatë natës, në autostradën Tetovë-Shkup afër Karpalakut, një shkupjan goditi një ari dhe e vrau atë. As në këtë aksident nuk ka të lënduar.

Gjashtë muaj më parë, po ashtu afër Karpalakut në magjistralen Tetovë-Shkup Kumanovë Afrim Isufi pati një takim të rrezikshëm me një ari. Ai tha për mediat atëherë se arriti të dilte i gjallë dhe i padëmtuar pas një drame 30-minutëshe.

“Po vija nga Gostivari, po shkoja në shtëpi në Kumanovë. Disa kilometra pasi kalova kabinën e parë të pagesës në Tetovë, po vozisja me shpejtësi normale, papritmas makina ime Golf 5 goditi diçka përpara, në anën e djathtë. Më pas makina ime fluturoi në ajër dhe ra në tokë pas disa metrash. Disi arrita të ndaloja makinën në mes të autostradës dhe shoh avull që dilte prej saj. Në fillim mendova se duhej të ishte ndonjë derr i egër, sepse ishte diçka shumë e fuqishme. Dola nga makina dhe pashë një kafshë të madhe që më vinte. Ishte e tmerrshme dhe asgjë nuk mund të shihej. U tremba dhe u futa në veturën e cila ishte shumë e dëmtuar - tha Isufi.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës