Paralajmërim i rezervimit: Mashtrimi rritet 900 përqind për shkak të AI

Booking.com

Rezervimi paralajmëron se inteligjenca artificiale po shkakton një rritje të madhe të mashtrimeve. Marnie Wilking, kreu i kompanisë për sigurinë e internetit, tha se në 18 muajt e fundit ka pasur një rritje prej 500 deri në 900% të mashtrimit.

Në veçanti, ajo theksoi rritjen e mashtrimit që përfshin njerëzit që zbulojnë të dhënat e tyre që kur mjetet gjeneruese të AI si Chetjipity u bënë të disponueshme.

Sulmuesit po përdorin inteligjencën artificiale për të krijuar emaile të rreme që janë shumë më të mira se kurrë më parë. Mashtruesit shpesh synojnë faqe si Booking dhe Airbnb sepse ato lejojnë përdoruesit të listojnë akomodimet e tyre, thotë ajo.

Sapo dikush paguan, mashtruesit ose zhduken pa lënë gjurmë – duke e lënë klientin pa vend për të qëndruar – ose përpiqen të zhvasin më shumë para përmes mesazheve vijuese. Këto lloj mashtrimesh kanë qenë rreth e rrotull për dekada, por ato shpesh mbajnë shenja treguese, si gabimet drejtshkrimore.

Duke folur në një konferencë teknologjike në Toronto, Wilking tha se AI e bën më të vështirë zbulimin e mashtrimit sepse mund të gjenerojë imazhe realiste dhe tekst shumë më të saktë, në shumë gjuhë, si futja e një kodi të dërguar në një telefon - si "mënyra më e mirë për të luftuar vjedhjet e identitetit". . Ajo theksoi gjithashtu nevojën për kujdes të shtuar kur klikoni në lidhje.

Pavarësisht kritikave për përdorimin e inteligjencës artificiale nga mashtruesit, Wilking tha se teknologjia gjithashtu lejon Booking të eliminojë shpejt hotelet e rreme që përpiqen të mashtrojnë njerëzit.

"Ne kemi vendosur modele të AI për t'i zbuluar dhe bllokuar ato përpara se të shfaqen në faqe ose për t'i hequr ato përpara se të bëhet ndonjë rezervim," tha ajo.

Jane Hawkes, një eksperte e mbrojtjes së konsumatorit në industrinë e udhëtimit, tha që ofruesit e udhëtimeve duhet të "rrisin përpjekjet e tyre" për të paralajmëruar njerëzit për mashtrimet.

"Ata gjithashtu kanë një përgjegjësi për të këshilluar udhëtarët se si të minimizojnë rrezikun e mashtrimit," tha ajo.

Ajo rekomandoi të rezervoni një marrëveshje paketë, në vend që të rezervoni fluturime dhe akomodim veçmas, dhe të përdorni një kartë krediti për mbrojtje maksimale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës