Ligji i propozuar për amnisti mori “dritën jeshile” në një seancë të qeverisë

Ministria e Drejtësisë / Foto: Qeveria e SRM

Propozim-ligji për amnisti, pas respektimit të institucioneve kompetente, shkon në procedurë parlamentare. I vetmi ndryshim që, nga sa shihet nga njoftimi i Ministrisë së Drejtësisë, është bërë në përmbajtjen e projektligjit, është amnistimi i personave që kanë kryer një krim në një vend të huaj dhe janë duke vuajtur dënimin në vendi.

Ministria e Drejtësisë njofton sot përmes një njoftimi me shkrim se projektligji për amnisti, i cili tashmë ishte në seancën e qeverisë javën e kaluar, pas së cilës u kthye në harmonizim shtesë, mori “dritën jeshile” në seancën e sotme të qeverisë.

Amnistia nuk vlen për personat që kanë kryer veprat që i nënshtrohen amnistisë pas datës 1 shtator 2023. Nga gjithsej 2114 të burgosur, 286 prej tyre do të marrin amnisti të plotë dhe 996 do të marrin amnisti të pjesshme. Ministria e Drejtësisë njoftoi se nuk ka amnisti për krimet e rënda si vrasje dhe krime kundër shtetit, zgjedhje, grabitje, liri seksuale, dhunë në familje dhe dhunë me bazë gjinore. Gjithashtu janë hequr edhe veprat që i nënshtroheshin ndryshimeve në Kodin Penal.

VMRO-DPMNE njoftoi se do ta bllokojë ligjin me të gjitha mjetet demokratike që ka në dispozicion. Këtë vit janë amnistuar personat që nuk kanë paguar gjobat gjatë pandemisë së Covid.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës