Propozimi i Zelensky: Ukraina dhe vendet e Ballkanit të prodhojnë së bashku municion

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/TOMS KALNINS

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Samitin e sotëm Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë propozoi që të krijohet një forum i posaçëm për industrinë e mbrojtjes midis Ukrainës dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

- Jemi krenarë që rreth 500 kompani të mbrojtjes punojnë në Ukrainë, por kjo nuk mjafton për të mposhtur Putinin. Ne shohim probleme në furnizimin me municione dhe jemi të interesuar për prodhimin e përbashkët të municioneve me ju, theksoi Zelensky, duke shtuar se përpjekjet e sigurisë së Ukrainës dhe vendeve të Ballkanit duhet të ndërthuren dhe forcohen.

Zelenski gjithashtu theksoi se Ukraina dhe vendet e Ballkanit meritojnë të jenë pjesë e komunitetit evropian dhe euroatlantik.

– Ne besojmë se respekti për çdo komb dhe e drejta për siguri duhet të jenë parime universale. Kjo mund të arrihet përmes bashkëpunimit. Ne besojmë se çdo vend në Evropë që ruan parimet e bashkësisë evropiane dhe dëshiron të bëhet anëtar e meriton anëtarësimin e plotë në BE, theksoi Zelenski.

Ai falenderoi kryeministrin shqiptar Edi Rama për mbështetjen e Tiranës për Kievin.

– E vetmja zgjedhje që kemi është të rezistojmë kolektivisht. Ne bëjmë gjithçka që mundemi për të mos lejuar që agresioni të shpërblehet. Nuk duhet ta lëmë Rusinë të fitojë. Ëndrra jonë e përbashkët për një paqe të begatë do të sillet në prag të një të ardhmeje të errët. Kjo luftë është edhe për lirinë dhe dinjitetin tonë. Shqipëria bëri atë që mundi dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë. Ne jemi të vendosur të qëndrojmë pranë Ukrainës. Për kombet e vogla si ne, që nuk duhet të kthehen në ushqim për Rusinë, duhet mbështetur Ukraina, tha Rama.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës