20 vjetori i vdekjes së Boris Trajkovskit u shënua para monumentit "Maqedonia" në Strumicë.

Në Strumicë u shënua 20 vjetori i vdekjes së presidentit Trajkovski / Foto në Facebook Kosta Kostadinov

Përpara monumentit “Maqedonia”, i ngritur për nder të presidentit të vrarë tragjikisht të Maqedonisë, Boris Trajkovski, vendlindja e tij Strumicë ka shënuar 20 vjetorin e vdekjes së tij.

Anëtarët e familjes Trajkovski, miq, përfaqësues të pushtetit lokal, partive politike dhe shoqatave të qytetarëve shprehën respektin e tyre duke vendosur lule dhe duke u përkulur para monumentit të tij.

Një delegacion qeveritar i kryesuar nga zëvendësministrja plotësuese e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska dhe Kiril Partalov, sekretar shtetëror në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale, vendosën kurorë lulesh para monumentit.

Në Strumicë u shënua 20 vjetori i vdekjes së presidentit Trajkovski / Foto në Facebook Kosta Kostadinov

Për karakterin dhe veprën e presidentit Trajkovski foli kryetari i Komunës së Strumicës, Kostadin Kostadinov.

- Nga ai 26 shkurt 2004 deri më 26 shkurt 2024 sot kanë kaluar saktësisht 20 vjet. Këtu qëndrojmë sërish para monumentit të ngritur në emër të tij, në parkun e qytetit të Strumicës, për të shënuar dy dekada pa bashkëqytetarin tonë dhe pa presidentin e dytë maqedonas, Boris Trajkovski, me respekt dhe vendosmëri. Vitet kalojnë, por kujtimi i Presidentit Trajkovski do të vazhdojë të jetojë, edhe shumë herë pas 20 vitesh. Ai kujtim do të jetë i përjetshëm, jo ​​vetëm për gjeneratat që janë bashkëkohës të tij, por edhe për të gjithë brezat e ardhshëm maqedonas që do të dëgjojnë dhe lexojnë të vërtetat historike për presidentin e pavdekshëm maqedonas, tha Kostadinov.

Në kuadër të përkujtimit të përvjetorit të vdekjes së presidentit Trajkovski, recituesit e Shtëpisë për fëmijë dhe të rinj "Blagoj Muçeto" nga Strumica recituan poezi të përshtatshme, ndërsa Unioni i Grave nën OK VMRO - DPMNE Strumica tradicionalisht mbolli një pemë në qytet. Parku në Strumicë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës