Para vdekjes së saj, ajo u la një letër lamtumire fëmijëve: Jugosllavia po psherëtinte për të dhe askush nuk e dinte se ajo ishte e sëmurë rëndë.

Foto: Printscreen / Instagram

Stanislava Peshiq është një nga aktoret që shënoi fillimin e kinemasë jugosllave.

Artisti i dramës ka lindur më 7 qershor 1941 në Groçka. Pas përfundimit të studimeve ajo u punësua menjëherë në Teatrin Kombëtar. Ajo bëri debutimin e saj në film në vitin 1961 dhe për rolin e Sashës në "Kënga" e Rados Novaković-it u shpërblye në festivalin në Pula.

 


Roli i Olga në serialin "Pozorishe u uši" dhe solli popullaritet të madh mediatik. Përveç aktrimit në filma dhe teatër, Stanislava ka punuar edhe si drejtuese e programeve për fëmijë në Televizionin e Beogradit.

- Gratë në Zagreb visheshin si unë, në Lubjanë i krihnin flokët si unë, në Shkup qeshën si unë. Publiku na donte të gjithëve njësoj: shoferët e kamionit ngjitën fotot e mia dhe ushtarët e Ljiljane Lashiqit - tha në atë kohë Stasha Peshiq.

Stanislava në Në vitin 1992, ajo u sëmur nga kanceri, dhe ajo luajti me guxim rolin e saj të fundit në dramën "Udhëtim i gjatë në natë" kur ishte tashmë e sëmurë rëndë.

Stanislav ajo vdiq në vitin 1997 në moshën 56 vjeçare, pasi humbi betejën me një sëmundje të rrezikshme.

 

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga Gromade Filmske (@gromade_filmske)


Ai la pas Stanislavën dy djem - Pero dhe Ivan.

Vitet e fundit të jetës së saj, gjatë luftës me sëmundjen e keqe, u regjistruan në ditarin e saj, të përkthyera në libër "Nëntëmbëdhjetë lojëra tavoline", e cila u botua disa muaj para vdekjes së saj. Në të ajo përshkroi luftën mallëngjyese me sëmundjen, frikën, shpresat e saj, por publikoi edhe letrat që u dërgonte fëmijëve të saj në momentet më të vështira.


.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës