Deputetët e larguar nga SYRIZA do të formojnë një grup parlamentar

Parlamenti i Greqisë / Foto Arkivi

Njëmbëdhjetë deputetë, mes të cilëve edhe ish-ministra, të larguar nga partia opozitare greke SYRIZA në periudhën e kaluar, formojnë një grup parlamentar në Parlament.

Deputetët mbajtën një mbledhje mbrëmë vonë dhe siç pritej dhe paralajmëruan, ranë dakord për formimin e një grupi të ri parlamentar për të cilin kanë një numër të mjaftueshëm, duke qenë se për formimin e tij nevojiten të paktën dhjetë deputetë.

Grupi i ri parlamentar do të nisë zyrtarisht të hënën kur do të bëhet e ditur emri, ndërsa president do të jetë ish-ministri Alexis Haritzis.

Bëhet fjalë për deputetë të dy fraksioneve, të cilët u larguan nga SYRIZA për shkak të mosmarrëveshjeve me kreun e ri të partisë Stefanos Kaselakis.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës