Mësohet se si vajza nga Rusia e ka marrë pushkën, me të cilën ka qëlluar në shkollë

Universiteti i Perm, Rusi, pas sulmit ndaj 18-vjeçarit / Photo Screenshot Vesti.ru

Autoritetet kompetente ruse përcaktuan se pushka nga e cila nxënësja qëlloi në shkollën në Bryansk i përkiste babait të saj.

Autoritetet kompetente ruse përcaktuan se pushka nga e cila nxënësja qëlloi në shkollën në Bryansk i përkiste babait të saj dhe se ai kishte patentë për armëmbajtje, njoftoi sot shërbimi për shtyp i Ministrisë së Punëve të Brendshme ruse për rajonin Bryansk.

Sipas informacioneve të Komitetit Hetimor, një nxënëse 14-vjeçare ka sjellë në shkollë një armë gjahu, nga e cila ka qëlluar disa të shtëna, njëra prej të cilave ka vrarë një vajzë, ndërsa pesë nxënës të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Vajza që kreu sulmin u vetëvra.

Pushka nga e cila ka qëlluar e mitura ishte e babait të saj dhe mbahej ligjërisht në shtëpi.

“Sipas akteve rregullatore dhe ligjore në fuqi, inspektimi i ruajtjes së armëve në duart e qytetarëve kryhet në bazë të kërkesave me shkrim të motivuara të njësive përkatëse të Gardës Ruse”, thuhet në mesazhin e Komitetit Hetimor.

Pesë persona janë dërguar në spital për shkak të plagëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË