Grupet e njohura të Copa America, Argjentina dhe Brazili mund të takohen vetëm në finale

Shorti për “Copa America 2024” në Miami, Florida, SHBA/foto: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Në vitin 2024, ne kemi Kampionatin Evropian në Gjermani (14 qershor - 14 korrik), dhe tifozët e futbollit do të shijojnë njëkohësisht një tjetër kompeticion të madh, atë popullor.Copa America“, e cila do të organizohet nga SHBA në periudhën 20 qershor deri më 14 korrik.

Përveç dhjetë përzgjedhjeve nga Amerika e Jugut, kësaj radhe do të marrin pjesë edhe gjashtë kombëtare nga Amerika Veriore dhe Qendrore. Një nga favoritët kryesorë për kupë, Argjentina dhe Brazili mund të takohen vetëm në finale.

Dy kombëtaret e para nga secili grup do të sigurojnë kualifikimin në çerekfinale, ndaj do të luhet sipas sistemit klasik të nokautit. Lojërat do të luhen në 13 qytete: Arlington, Atlanta, Austin, Charlotte, Nju Jork, Houston, Inglewood, Santa Clara, Glendale, Las Vegas, Kansas City, Miami dhe Orlando.

Duhet të shpallen zyrtarisht edhe dy kombëtare të tjera që do të jenë pjesë e grupeve të “Copa America”, pra fituesit e duelit Kanada – Trinidad e Tobago dhe Honduras – Kosta Rika.

Argjentina dhe Uruguai kanë më së shumti tituj në këtë garë, nga 15 secila, e ndjekur nga Brazili me nëntë, Paraguai, Kili dhe Peruja me nga dy dhe Bolivia dhe Kolumbia me nga një.

'Copa America 2024"

Grupi "A": Argjentinë, Peru, Kili, Kanada/Trinidad dhe Tobago

Grupi "B": Meksikë, Ekuador, Venezuelë, Xhamajka

Grupi "C": SHBA, Uruguai, Panama, Bolivi

Grupi "D": Brazil, Kolumbi, Paraguaj, Honduras/Kosta Rika

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës