Një gazetar i njohur serb u arrestua me dyshimin se mbante në protestë një kukull të varur me imazhin e Vuçiqit.

Gazetari dhe shkrimtari shumëvjeçar Boshko Savkoviq është arrestuar rreth mesditës së sotme nën dyshimin se në protestën e mbrëmshme në Beograd mbante një pankartë me një kukull të varur me imazhin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ai u ndalua rreth mesditës në shtëpinë e tij në lidhje me kukullën që u shfaq në pankartën e tyre në protestën "Serbia kundër dhunës".

Vajza e tij Emilia tha për mediat serbe se katër burra u shfaqën në derën e tyre pa urdhër arresti dhe nuk kishin treguar identitetin.

“Ne u mblodhëm 15 veta te monumenti (në sheshin Nikola Pashiq). Banneri ishte aty gjatë gjithë kohës dhe në foto shfaqej një lloj kukulle. Mezi presim të shohim se çfarë do të ndodhë. Bëhet fjalë për një kukull që kryeministrja e Serbisë e ngarkon në profilin e saj në Twitter. Banneri është ende me ne, ne e shohim atë. E panë edhe inspektorët që erdhën. Por ne nuk kemi asgjë me kukullën”, tha ajo për gazetën e përditshme “Danas”.

Për kukullën e varur me fytyrën e presidentit serb ka reaguar e para dje kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, e cila në profilin e saj në Twitter ka shpërndarë një foto të kukullës së varur pranë një baneri. Në postimin e saj, i cili më pas u shpërnda nga një numër i madh i anëtarëve të Partisë Progresive Serbe (SNS), ajo publikisht pyeti se si t'ua shpjegojë përmbajtjen e fotografisë fëmijëve të saj.

Kukullën e “varur” me fytyrë sot e komentoi edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i cili deklaroi se pjesë e punës së tij është të vuajë “gjëra të tilla të gazta”.

Qytetarët e protestës “Serbia kundër dhunës” lanë mesazhe për Vuçiqin dhe paralajmëruan një tubim të ri për javën e ardhshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës