Një gazetar i njohur rus është dënuar me 8 vite burg për përhapjen e lajmeve të rreme

Foto në ekranin e printimit të YouTube

Gazetari i famshëm rus Alexander Nevzorov është dënuar në mungesë me tetë vjet burgim pasi një gjykatë në Moskë e shpalli fajtor për përhapjen e “lajmeve të rreme” për ushtrinë ruse, raportuan mediat e pavarura ruse.kandil deti".

Hetuesit hapën një çështje kundër Nevzorov vitin e kaluar për postimet në mediat sociale në të cilat ai akuzoi forcat e armatosura ruse për granatimin e qëllimshëm të një materniteti në qytetin ukrainas të Mariupol, për të cilin Moska tha se ishte lajm i rremë.

Në një deklaratë, gjykata deklaroi se ai do të vuajë dënimin nëse ndonjëherë kthehet në Rusi, dhe gjithashtu i është ndaluar të menaxhojë përmbajtjen e internetit për katër vjet.

Nevzorov, i cili drejton një kanal në YouTube me afro 2 milionë abonentë, e quajti hetimin kundër tij qesharak dhe u largua nga vendi me gruan e tij marsin e kaluar.

Ukraina i dha atij shtetësinë në qershor pasi ai dënoi publikisht pushtimin rus, duke e quajtur luftën një "krim" dhe Ukrainën viktimë të saj.

Tetë ditë pas pushtimit të Ukrainës shkurtin e kaluar, Rusia miratoi një ligj që parashikon deri në 15 vjet burg për ata që janë dënuar për përhapjen e qëllimshme të lajmeve "të rreme" për ushtrinë ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës