Dihet identiteti i tre serbëve të vrarë në Banjska: Vendasit shprehin ngushëllimet për familjet e tyre

Foto: Kosova Online

Dihet identiteti i tre serbëve që humbën jetën gjatë sulmit ndaj policisë së Kosovës me të cilin vranë një polic të Kosovës dje në fshatin Banjska, afër Mitrovicës.

Mediat serbe, duke iu referuar deklaratave të banorëve vendas, raportojnë se sulmuesit kanë qenë pjesë e popullatës vendase, serbë vendas nga veriu i Kosovës.

E presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se serbët vendas kanë marrë pjesë në sulmin ndaj policisë së Kosovës.

Fotot e tyre janë publikuar dhe banorët e zonës po shkojnë në masë të madhe pranë familjeve të tyre për të shprehur ngushëllimet e tyre për vdekjen e tre sulmuesve.

Të dielën herët në mëngjes në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit në veri të Kosovës ka mbetur i vrarë një polic i Kosovës, dy të plagosur, por jeta e tyre është jashtë rrezikut.

Polici u vra në një pritë, kur tre njësitë e rregullta policore nga Zveçani, të cilët erdhën për të thyer bllokadën e vendosur më parë të dy kamionëve në urën në hyrje të fshatit, u hapën me armë automatike.

Të shtënat dhe shpërthimet kanë zgjatur disa orë.

Tre nga sulmuesit u vranë, ndërsa rreth 30 persona të armatosur mirë u rrethuan nga forcat e forta të policisë së Kosovës, të cilët gjatë luftimeve arritën të arrestojnë dy persona nga grupi i armatosur.

Autoritetet serbe për momentin shmangin publikimin e emrave të serbëve të vrarë në shkëmbimin e armatosur në fshatin Banjskë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës