Zjarrfikësit nga Tetova janë nisur drejt Turqisë për të ndihmuar në shpëtim

Foto: Komuna e Tetovës

Për shkak të nevojës për gjetjen dhe shpëtimin e personave që mbetën nën rrënoja si pasojë e tërmetit të djeshëm, Komuna e Tetovës dhe Njësia Territoriale e Zjarrfikësve - Tetovë dërguan zjarrfikës të specializuar dhe të licencuar për fatkeqësi elementare në Turqi, në shenjë solidariteti. dhe mbështetje me popullin turk.

“Në shenjë solidariteti dhe përkrahjeje, një grup prej 9 zjarrfikësve të licencuar nga Reparti Territorial i Zjarrfikësve të Tetovës, me mjete zjarrfikëse dhe kërkim-shpëtim janë nisur për në pjesën juglindore të Turqisë në ndihmë të popullit turk”, thuhet në komunikatën e Komunës së Tetovës.

E dje kryetari i Komunës së Tetovës Bilal Kasami shprehu solidaritetin me popullin turk pas tërmetit shkatërrues që goditi disa pjesë të Turqisë.

“Në këto momente të vështira jemi me popullin turk pas tërmetit shkatërrues që goditi disa qytete në juglindje të Turqisë. Ngushëllime për jetët e humbura, ndërsa të lënduarve u urojmë shërim të shpejtë!”, ka shkruar Kasami.

Në ditët në vijim do të organizohen aktivitete për mbledhjen e ndihmave për popullin turk, njoftuan nga Komuna e Tetovës.

Tetë zjarrfikës nga Strumica do të ndihmojnë si shpëtimtarë në Turqi

Qeveria vendosi: Po dërgojmë ndihmë prej 100.000 mijë eurosh, personel mjekësor dhe pajisje në Turqi

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës