Zjarrfikësja kërkon që të shkyçet nga rryma e gjithë Tetova, u përmbytën bodrumet, të nxirren njerëzit dhe veturat e përmbytura

Stuhia / Foto: Reginald Mathalone/NurPhoto / Editoriali Shutterstock / Profimedia

Për shkak të stuhisë së madhe që ka goditur Tetovën pasditen e sotme, me reshje shiu dhe breshër, shërbimi zjarrfikës i qytetit përmes CUK-ut kërkon nga EVN-ja që të ndërpresë rrymën në të gjithë qytetin për shkak të rrezikut të rrebesheve të stuhive.

Një pjesë e mediave raportojnë se EVN është pajtuar që ta ndërpresë rrymën rrugë më rrugë. Mbi 100 bodrume dhe shtëpi janë nën ujë, ndërsa të gjitha ekipet e zjarrfikësve të Tetovës janë në terren. Ata kanë nxjerrë njerëz dhe kanë përmbytur automjetet.

TPPP e Tetovës apelon që të gjithë ata që planifikojnë të nisen për në Tetovë që ta shtyjnë udhëtimin për shkak të vërshimeve të mëdha në hyrje dhe hyrje në qytet.

Drejtori i QKM-së Stojançe Angelov thotë se stuhia ka zgjatur 40 minuta dhe sasi të mëdha të ujit kanë vërshuar oborre, bodrume, objekte. Dëme janë shkaktuar në kulturat bujqësore dhe hortikulturore. Janë dëmtuar çatitë, mbulesat, automjetet dhe shtyllat e dritave.

Në 112, ka më shumë se 200 raporte dëmi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës