Zjarri në Kaliforni: Qindra të evakuuar

Zjarri në Kaliforni / Foto: MPB

Një zjarr i madh në pyll në brigjet e Kalifornisë në zonën e Big Sur ka detyruar qindra banorë të evakuohen, thanë zyrtarët lokalë.

Zjarri ka rënë mbrëmë dhe është përhapur me shpejtësi, gjë që ka kontribuar edhe nga era shumë e fortë.

Më shumë se 500 persona janë thirrur për të evakuuar zonën dhe më shumë se 250 zjarrfikës janë duke shuar flakët.

Meteorologët njoftuan për një dobësim të erës, e cila duhet të lehtësojë përpjekjet për shuarjen e zjarrit.

Burimi: MIA

Video e ditës