Thirrje për bashkim: Mickoski kërkoi që të ndalen të gjitha sulmet kundër të Majtës dhe ZNAM

Kryetari i VMRO-DPMNE-së tha se duhet bashkim kombëtar dhe bëri thirrje që të ndalen të gjitha sulmet ndaj partive politike “ZNAM” dhe “Levica”. Sipas Hristijan Mickoskit, edhe pse ato si parti kanë shumë dallime si në kuptimin ideologjik ashtu edhe në atë parimor, ai ende ndjen “nevojën e popullit maqedonas, por edhe detyrimin e tij që të përpiqet të realizojë idenë e bashkimit kombëtar në momentet kur Maqedonia. ka nevojë më së shumti”.

Mickoski theksoi se për një kohë të gjatë ai obligim dhe përgjegjësi dukej se ishte evituar, ndonjëherë edhe neglizhuar, dhe asnjëherë nuk ishte aq e rëndësishme sa tani që të ndodhë bashkimi, të sigurohet bashkimi kombëtar.

“Iniciativën time të parë për sigurimin e unitetit kombëtar maqedonas do ta nis me shpalljen e moratoriumit të sulmeve ndaj partive të Majtë dhe ZNAM. Këtë e ndjej si nevojë të popullit maqedonas, por edhe si obligim që të përpiqem ta realizoj idenë e bashkimit kombëtar në momentet kur Maqedonia ka nevojë më së shumti”, tha Mickoski.

Ai shtoi se me Levicën dhe ZNAM-in, VMRO-DPMNE ka dallime në disa çështje, ideologjike dhe parimore, por beson se për momentin më e rëndësishmja për Maqedoninë është që të fokusohet tek ata që e kanë rrëmbyer shtetin nga qytetarët e saj.

“Por, vlerësoj se për momentin më e rëndësishmja për të ardhmen e vendit është fokusimi tek ata që e rrëmbyen Maqedoninë nga duart e qytetarëve. Mosmarrëveshjet sigurisht që do të vazhdojnë, por duhet gjetur një gjuhë e përbashkët pavarësisht kotësive dhe interesave personale dhe partiake. Nuk pres që ata të bëjnë të njëjtën gjë. Ndoshta do të më sulmojnë për këtë gjest, ndoshta disa me të drejtë do të thonë se është vonë, por përkundër kësaj, sido që të sillen palët e përmendura, ne si parti do t'i qëndrojmë fjalës", tha Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës