Më shumë se 1.000 studentë të Harvardit protestuan në ceremoninë e diplomimit

Arkivi i Fotografive të Harvardit / PS

Mbi 1.000 studentë protestuan në ceremoninë e diplomimit të Universitetit të Harvardit në SHBA për vendimin e administratës së universitetit për të mos dhënë diploma për studentët që morën pjesë në protestat pro-palestineze.

Ata u larguan nga ceremonia duke brohoritur "Palestinë e lirë", pas njoftimit nga administrata e Harvardit.

Një nga organizatorët e protestës studentore, Shruti Kumar, tha për mediat amerikane se 13 studentë duhet të jenë në mesin e maturantëve në vitin 2024, duke shpjeguar se më shumë se 1.500 studentë dhe rreth 500 profesorë dhe staf universiteti kanë mbledhur nënshkrime që këta studentë të marrin diplomën. Kumar vuri në dukje se ata janë thellësisht të zhgënjyer nga qëndrimi i administratës së universitetit ndaj lirisë së shprehjes dhe të drejtës për mosbindje civile.

Një nga 13 studentët që u penguan të merrnin diplomën e tyre, Asmer Asrar Safi, tha se ndëshkimi tregon se sa larg mund të shkojë Harvardi për të kënaqur donatorët e tij.

Edhe pse nuk do të mund të kthehemi në këtë universitet, shpresojmë që miqtë tanë të mbajnë gjallë trashëgiminë e Kampit të Solidaritetit të Gazës, tha Safi.

Bordi i besuar i Harvardit tha se 13 studentë shkelën politikën e universitetit gjatë protestës pro-palestineze me sjelljen e tyre dhe njoftuan se nuk do t'u jepen diploma.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës