Tërmetet e lëvizën Turqinë me tre metra

Foto: Daily Mail

Presidenti i Institutit Kombëtar Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, Karlo Doglioni, tha sot se lëvizja e pllakave tektonike që shkaktuan tërmetin në Turqi e zhvendosi territorin e atij vendi për tre metra.

“Ajo që ne e quajmë pllaka arabe ka lëvizur tre metra në drejtimin verilindje-jugperëndim në krahasim me pllakën e Anadollit”, tha Doglioni, duke shtuar se ka një zhvendosje prej tre metrash në një gjatësi prej rreth 160 kilometrash, raporton Daily Mail.

Numri i të vdekurve nga seria e tërmeteve të forta që goditën Turqinë dhe Sirinë i kaloi 7.200, mbi 25.000 persona u plagosën dhe sipas vlerësimeve të autoriteteve, më shumë se 23 milionë njerëz në të dy vendet do të preken nga pasojat e fatkeqësisë natyrore.

VIDEO | Një rreze shprese nga nën rrënoja: Binjakët XNUMX vjeç e gjysmë nxirren të gjallë në Turqi

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës