Më shumë se 50.000 fëmijë të uritur në Gaza kanë nevojë për trajtim urgjent

Më shumë se 50.000 fëmijë në Rripin e Gazës kanë nevojë për trajtim urgjent për kequshqyerjen akut, tha sot Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinë (UNRWA).

UNRWA paralajmëron se situata në Rripin e Gazës është katastrofike, edhe pse ekipet e saj po punojnë pa u lodhur për të ofruar ndihmë për familjet.

Agjencia thekson se palestinezët në Rripin e Gazës janë të uritur për shkak të kufizimeve të vazhdueshme në dërgimin e ndihmave humanitare.

Gati 37.300 palestinezë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe rreth 85.200 janë plagosur që nga tetori i kaluar, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës