Aksionet e "Deutsche Bank" "zhyten" - investitorët po shesin në panik, Scholz po përpiqet t'i qetësojë

Foto: EPA-EFE / FACUNDO ARRIZABALAGA

Aksionet në bankën më të madhe gjermane, Deutsche Bank, humbën shumë nga vlera e tyre sot pasi kostot e sigurimit të mospagimit u rritën ndjeshëm, pasi huadhënësi gjerman u bë objektivi i shitjeve të panikut për shqetësimet për stabilitetin e sektorit bankar të Evropës.

Shumë analistë janë në humbje se përse banka, e cila ka realizuar dhjetë tremujorë të njëpasnjëshëm fitimesh dhe ka një pozicion të fortë kapitali dhe aftësie paguese, është bërë një objektiv në një treg që duket se është në modalitetin e kërkimit dhe të shkatërrimit.

Shpëtimi emergjent i Credit Suisse nga UBS, pas rënies së bankës amerikane të Silicon Valley, ka shkaktuar shqetësim tek investitorët, i cili u thellua nga shtrëngimi i mëtejshëm i politikës monetare nga Rezerva Federale e SHBA të mërkurën, shkruan "CNBC".

Bankat qendrore dhe rregullatorët kishin shpresuar se marrëveshja e shpëtimit të Credit Suisse e ndërmjetësuar nga autoritetet zvicerane do të ndihmonte në qetësimin e shqetësimeve të investitorëve për stabilitetin e bankave evropiane.

Por kolapsi i institucionit 167-vjeçar zviceran dhe një ndryshim në rregullat e hierarkisë së kreditorëve për të fshirë 16 miliardë franga zvicerane (17,4 miliardë dollarë) të obligacioneve shtesë të Credit Suisse, e kanë lënë tregun të pa bindur se marrëveshja është e mjaftueshme për t'i mbajtur ata në stres. në sektor.

Vitet e fundit, Deutsche Bank i është nënshtruar një ristrukturimi shumë miliardë eurosh për të ulur kostot dhe për të rritur përfitimin. Huadhënësi postoi të ardhura vjetore neto prej 5 miliardë euro (5,4 miliardë dollarë) në vitin 2022, 159% më shumë nga viti në vit.

Raporti i saj CET1 – një masë e aftësisë paguese të një banke – ishte 13,4% në fund të vitit 2022, ndërsa raporti i mbulimit të likuiditetit ishte 142% dhe raporti i saj neto i qëndrueshëm i financimit ishte 119%. Këto shifra nuk do të thotë se ka arsye për shqetësim në lidhje me aftësinë paguese ose pozicionin e likuiditetit të bankës.

Kancelarja gjermane Olaf Scholz tha në një konferencë shtypi në Bruksel të premten se Deutsche Bank kishte "riorganizuar dhe modernizuar tërësisht modelin e saj të biznesit dhe është një bankë shumë fitimprurëse", duke shtuar se nuk kishte bazë për spekulime për të ardhmen e saj.

Disa nga shqetësimet rreth Deutsche Bank janë përqendruar në ekspozimin e saj ndaj pasurive të paluajtshme komerciale në SHBA dhe derivateve të saj të rëndësishme.

Megjithatë, firma kërkimore Autonomous, një degë e AllianceBernstein, të premten i hodhi poshtë këto shqetësime si "të njohura" dhe "thjesht jo shumë të tmerrshme", duke treguar "pozitën e fortë të kapitalit dhe likuiditetit" të bankës.

"Vlerësimi ynë i dobët i aksioneve drejtohet thjesht nga pikëpamja jonë se ka tregime më tërheqëse të aksioneve diku tjetër në sektor (d.m.th., vlera relative)," thanë në një shënim kërkimor, strategët e Kërkimit Autonome Stuart Graham dhe Leona Lee.

“Ne nuk kemi shqetësime për qëndrueshmërinë apo vlerën e aseteve të Deutsche. Le të jemi të qartë – Deutsche NUK është Credit Suisse-ja e ardhshme”, thonë ata.

Ndryshe nga huadhënësi i trazuar zviceran, ata vunë në dukje se Deutsche Bank është "shumë fitimprurëse" dhe Autonome projekton një kthim të vlerës së prekshme kontabël prej 7,1% për vitin 2023, duke u rritur në 8,5% deri në 2025.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës