VIDEO | PS. Episodi i dytë i podcast: Inteligjenca artificiale, sektori i IT dhe chatbots me ekspertin Stojancho Tudjarski

Foto Shtypi i Lirë

Episodi i dytë i podcast-it tonë të Free Press transmetohet sonte. Ai është i ftuari ynë sot Stojanço Tudjarski, një inxhinier mekanik dhe inxhinier i shkencave kompjuterike.

Tujarski ka 30 vjet përvojë në industrinë e IT, nga të cilat 10 vitet e fundit janë përfshirë në mënyrë aktive në Data Mining, Machine Learning, Analysis Predictive, Neural Networks, AI, Deep Learning, NLP, NLG. Fokusuar në Sistemet e Rekomandimit, NLP dhe Shkencën e të Dhënave për Financa.

Ai na tregon për inteligjencën artificiale, chatbot-et si "Chatzipit", sektorin e IT-së në Maqedoni, si dhe shumë tema të tjera që lidhen me teknologjinë.

“Çdo fjalë që del nga goja e Chat GPT dhe GPT-4 nuk është gjë tjetër veçse një plagjiaturë shumë e sofistikuar. Naum Chomsky pohon këtë. Sipas meje, njeriu e di se çfarë flet dhe unë i besoj atij. Plagjiatura ka ekzistuar dhe do të ekzistojë. Tani problemi me plagjiaturën është se është kaq e lehtë të bësh plagjiaturë, është e frikshme. Megjithatë, e dini cili është problemi me ato tekste dhe imazhe të krijuara automatikisht? Nuk kanë shije. Ata janë të papërcaktuar, pa shije. Gjërat më të zakonshme të "logjikës së shëndoshë"", shpjegon Tudjarski.

Eksperti thotë se nuk mund të parashikohet kurrë se çfarë do të na sjellë më pas inteligjenca artificiale dhe se si vendet do të vendosin të rregullojnë rritjen e saj, mbetet për t'u parë në muajt e ardhshëm.

Më poshtë mund të shikoni të gjithë podkastin:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës