Lëvizja e FIFA-s për të nisur procedimin disiplinor kundër kombëtares serbe për Daçiqin është hipokrite

Ivica Daçiq / Foto: EPA-EFE / DJORDJE SAVIC

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, e ka vlerësuar sot si hipokrite lëvizjen me të cilën Organizata Botërore e Futbollit (FIFA) ka nisur procedimin disiplinor ndaj kombëtares serbe, pasi flamuri dyshohet se ishte varur në dhomën e zhveshjes gjatë ndeshjes me Brazilin. në Kupën e Botës në Katar është shfaqur territori i Kosovës me mesazhin “Jo dorëzim”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

-Imagjinoni nëse Ukraina thotë -Krimeja është Ukrainë, nuk ka dorëzim. A do ta dënonte dhe dëbonte dikush Ukrainën?, pyeti Daçiq në daljen e ftuar në televizionin Prva dhe shtoi se Serbia si shtet nuk mund të reagojë, sepse është një organizatë sportive.

Ai deklaroi se kjo flet vetëm për hipokrizi dhe pyeti se çfarë ishte fyese në mesazhin “Jo dorëzim”?

- Çfarë është fyese kur dikush thotë se nuk ka mësim? Pra, çfarë duhet të thonë, se do të dorëzohen? Së dyti, ata flasin për futbollin dhe "mos u dorëzo" i referohet ndeshjeve të futbollit. Humbëm ndaj Brazilit dhe pritej që të humbnim, por tani kemi ndeshje vendimtare me Kamerunin dhe Zvicrën, tha Daçiq.

Ai përkujtoi se “OKB-ja nuk e ka njohur Kosovën dhe Serbia është një vend i njohur ndërkombëtarisht dhe anëtar i OKB-së, me Kosovën dhe Metohinë si pjesë të saj”.

Video e ditës