E dobët dhe e lehtë: Sallatë libaneze me majdanoz

Tabela / Foto: Syri i Kameleonëve / Editoriali Shutterstock / Profimedia

Tabbouleh është një sallatë e shijshme tradicionale nga Libani, e cila përgatitet me bulgur dhe majdanoz të freskët si përbërës kryesor.

Kjo sallatë është e mrekullueshme për festat e ardhshme kur ndjeni dëshirën për diçka freskuese dhe shumë ushqyese. Majdanozi ndihmon në largimin e substancave kancerogjene, nenexhiku ndihmon në tretje dhe limoni rrit sistemin imunitar.

Gjithashtu, tabulehja është një gatim i përsosur për peshkun, i cili është pjesë e sofrës së agjërimit të besimtarëve që praktikojnë agjërimin e Krishtlindjes.

Përbërësit e nevojshëm

  • 2 tufa të mëdha majdanoz
  • 130 g bulgur
  • 100 ml ujë të vluar
  • 6 feta të holla qepë
  • 3 domate te medha
  • 2 lugë çaji mente të thatë
  • lugë çaji kripë, piper për shije
  • rreth 80 ml vaj ulliri
  • lëng i shtrydhur i një limoni

Trajnimi

Lani mirë tufat e majdanozit dhe grijini imët gjethet.

Më pas, vendosni bulgurin në një enë të veçantë dhe zhytni në ujë të vluar. Lëreni të thithë ujin ndërsa përgatitni pjesën tjetër të përbërësve. Ai do të thithë shpejt lëngun dhe mos shtoni më shumë ujë nëse vëreni se është i thatë. Para se ta shtoni në sallatë, grijeni bulgurin me një pirun.

Lajmë domatet, i presim në kubikë më të vegjël dhe më pas i shtojmë në tasin me përbërësit e tjerë. Më pas, lani qepët e reja dhe pritini në rrathë të vegjël. Shtrydhni një limon dhe shtoni në sallatë.

Hidhni të gjithë përbërësit e nevojshëm në një tas të madh, i përzieni mirë dhe i rregulloni me nenexhik të thatë, kripë dhe piper. Në fund shtoni vajin e ullirit.

Ju bëftë mirë!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës