Proja pa dhjamë me speca dhe perime të pjekura, një specialitet për tavolinat e festave

Foto: Profimedia

Agjërimi i Krishtlindjeve është duke u nisur dhe ne ju sjellim sugjerime për disa nga gatimet e preferuara. Duke qenë se sot ka zëvendësues pa yndyrë për pothuajse të gjitha ushqimet e yndyrshme, këto specialitete të shijshme mund t'i përgatisni pa asnjë problem.

Ne ju sjellim një nga recetat më të mira për proya pa yndyrë, të cilën mund ta shijoni për mëngjes apo darkë, por mund ta shërbeni edhe si meze për festimet.

Proja dikur shërbehej në vend të bukës dhe bëhej nga 3 përbërës që çdo amvise i kishte në shtëpi dhe më vonë u shfaqën variante të ndryshme, kështu që u shtuan ushqime si perimet, kosi... dhe kështu lindi projara që sot e dinë shumica. si proja.

Përbërësit:

– 1 filxhan miell misri
– 1 filxhan polentë
– 1 filxhan kos
- 1 filxhan vaj
- 250 g djathë feta pa dhjamë (ndoshta tofu i tymosur)
- 250 g përzierje të ngrirë (perime)
– 2 gota ujë të thartë
– 2 speca të pjekur
- 2 turshi
- 2 lugë çaji pluhur pjekje

përgatitja:

Përzieni miellin e misrit, polentën dhe pluhurin për pjekje në një tas. Më pas, hidhni kosin, ujin e thartë dhe vajin. Përziejini gjithçka mirë që të mos ketë gunga, më pas shtoni perimet që keni shkrirë dhe kulluar, specat e pjekur të grirë, kastravecat turshi dhe djathin feta të grimcuar.

Përziejini gjithçka mirë, më pas masën e projës që rezulton hidheni në një tavë të veshur me letër furre. Proja pa dhjamë e pjekim në furrë të nxehur në 200 gradë për rreth 40 minuta.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës