10 minutat e fundit ishin të këqija për basketbollistët maqedonas kundër Gjermanisë

Basketbollisti i Maqedonisë pësoi humbjen e katërt në eliminatoret për Kampionatin Evropian 2023/foto: kfsm.mk

Ekipi maqedonas i basketbollit për femra për femra luajti më së miri, 20-25 minuta në eliminatoret për Kampionatin Evropian 2023, por as kjo nuk mjaftoi për të arritur një rezultat sensacional, për të fituar ndaj Gjermanisë, e cila triumfoi në Shkup me 47:71 (16). :18 , 19:9, 9:19, 3:25).

Ne u përputhim në mënyrë të përkryer me femrat gjermane që në fillim të takimit. Kemi vepruar mjaft në mënyrë të barabartë, korrekt në mbrojtje, me durim në sulm. Ne patëm një mungesë pikësh vetëm në minutën e pestë (12:13), pas shndërrimit të Hempe. Por në dy të radhës Gjermania goditi dy trepikëshe dhe kaloi në epërsi me 18:12. Mjaft për time-outin tonë të parë...Dhe katër pikë, për të mbyllur çerekun e parë, me 16:18 plotësisht solide.

Në rradhën pasuan tonat, ndoshta 10 minutat më të mira në këto kualifikime. Një Maqedoni e re doli në fushë në SRC “Kale”. Basketbollistet tanë u treguan edhe më të ashpër në mbrojtje, gjë që rezultoi me një përqindje më të lartë realizimi në sulm. Aseti ynë i ri, Merit Hempe, funksionoi shkëlqyeshëm dhe ishte më meritorja që në katër minutat e fundit të tremujorit arritëm të shkëputemi nga rezultati i barabartë.

Ne kaluam në epërsi me 29:25, pastaj me 32:25, kështu që pas trefishit të Hempe, Maqedonia ndërtoi më të lartat 35:27, me të cilën u largua në pushimin e madh. E mbajtëm atë që ndërtuam në pjesën e parë për shtatë minuta në pjesën e tretë. Në atë të radhës, favoritja arriti rezultatin e barabartë (41:41), ndërsa në sulmin e radhës, në epërsi 44:41, të cilën kapiteni i motivuar qartë i ekipit tonë, Trajçevska, e anuloi me tre- tregues.

Gjermania ka hyrë në 10 minutat e fundit me epërsi minimale (46:44). Dhe në vend që ta ruanin këtë pasiguri rezultati, basketbollistet maqedonas dështuan duke shënuar vetëm tre pikë, ndërsa kundërshtari 25.

Në radhët tona më humori ishte Hempe me 20 pikë, ndërsa në anën e kundërt Fibih shënoi 23 kosha. Në tabelën e grupit “A” kryeson Belgjika me shtatë pikë, po aq sa Gjermania, Bosnja e Hercegovina ka gjashtë, pozita e tretë, ndërsa Maqedonia mbetet në fund me katër.

Video e ditës