Dita e fundit e stërvitjeve ushtarake kineze pranë Tajvanit

Kinë Tajvan
Foto: EPA-EFE/WU HAO

Sot në mëngjes, Kina rifilloi stërvitjet ushtarake të diskutueshme pranë Tajvanit, në ditën e fundit të manovrave që rritën ndjeshëm tensionet në rajon, raportoi DPA.

Ushtria e Tajvanit tha se 20 avionë luftarakë kinezë dhe 14 anije luftarake morën pjesë në stërvitje dje, me dronët kinezë të vërejtur sërish mbi ishullin Kinmen të administruar nga Tajvani, që ndodhet vetëm 10 kilometra nga qyteti port kinez i Xiamen.

Udhëheqja kineze në Pekin filloi manovrat në përgjigje të vizitës së Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA. Nancy Pelosi në Taipei në fillim të kësaj jave.

Stërvitjet përfaqësojnë shfaqjen më të madhe të forcës ushtarake të Kinës që nga stërvitjet me raketa në mesin e viteve 1990 që nxitën Shtetet e Bashkuara të dërgonin dy aeroplanmbajtëse në ngushticën e Tajvanit.

Video e ditës