Portugalia do të ndihmojë Ukrainën me tanke Leopard 2

Foto: Bundeswehr/Wikipedia

Kryeministri portugez Antonio Costa tha sot se do të dërgojë tanke "Leopard 2" në Ukrainë, duke shtuar se vendi i tij po negocion me Gjermaninë për blerjen e pjesëve të nevojshme për riparimin e tankeve Leopard të papërdorshme të Forcave të Armatosura Portugeze.

Costa nuk tha se sa tanke do të dërgoheshin në vendin, i cili prej një viti po përballet me një pushtim nga fqinji i tij Rusia.

- Jemi duke punuar për organizimin e dorëzimit. Unë e di se sa tanke do të dërgojmë në Ukrainë, por do ta shpallim atë informacion në kohën e duhur, tha Costa për agjencinë Lusa gjatë udhëtimit në Republikën e Afrikës Qendrore, raportoi Guardian.

Admirali Antonio Silva Ribeiro, komandanti i forcave të armatosura të Portugalisë, tha muajin e kaluar se Portugalia kishte 37 tanke Leopard 2, pasi mediat lokale raportuan se shumica e tyre ishin me defekt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës