Portugalia heq përkohësisht TVSH-në për ushqimet

Ndalimi i ushqimit në plastikë
Ushqimi në treg / Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Portugalia po heq përkohësisht tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH) për produktet ushqimore bazë për të ulur çmimet.

Qeveria e majtë e Portugalisë planifikon të heqë TVSH-në për 44 produkte ushqimore bazë në gjashtë muajt e ardhshëm, tha kryeministri. Antonio Costa. TVSH-ja për ato ushqime tani është gjashtë për qind.

Ai shtoi se masa është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar me prodhuesit dhe tregtarët me qëllim stabilizimin e çmimeve. Koshta theksoi se marrëveshja parasheh mbështetje të planifikuar dhe financiare për fermerët dhe blegtorët, në vlerë prej 600 milionë euro.

Heqja e TVSH-së për bukën, makaronat, orizin, qumështin, vezët, kosin, djathin, vajin, gjalpin, mishin dhe peshkun mund të zgjatet pas periudhës fillestare gjashtëmujore, theksoi Kosta.

Projektligji ende nuk është miratuar nga Kuvendi.

Inflacioni vjetor i konsumatorit në Portugali arriti në 8,2 për qind në shkurt, pak më poshtë se 8,5 për qind e regjistruar në eurozonë, anëtare e së cilës është Portugalia. Por së fundmi inflacioni i ushqimeve arriti në 20,1 përqind.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës