Një portret i Kim Jong Un i vendosur në publik mes atyre të babait dhe gjyshit të tij

Një portret i liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un është shfaqur publikisht së bashku me ato të babait dhe gjyshit të tij për herë të parë, duke ndezur spekulime për mesazhin që dërgon.

Portretet e liderëve janë në thelb të kultit të personalitetit të sponsorizuar nga shteti i Koresë së Veriut, i cili ka mbështetur sundimin e familjes Kim që nga themelimi i vendit në 1948.

Pothuajse të gjitha shtëpitë dhe zyrat publike në Korenë e Veriut duhet të kenë portrete të babait të Kim, Kim Jong Il dhe gjyshit Kim Il Sung, por një portret i Kim-it më të ri nuk ishte një kërkesë deri vonë.

Të mërkurën, media shtetërore e Koresë së Veriut publikoi një foto që tregon një portret të madh të Kim Jong Un të varur në murin e ndërtesës së bashku me ato të Kim Jong Il dhe Kim Il Sung, gjatë vizitës së tij të fundit në Shkollën Qendrore të Trajnimit të Personelit të Punëtorëve në pushtet. 'Partia.

Vëzhguesit prej kohësh të Koresë së Veriut thonë se është hera e parë që Koreja e Veriut publikon imazhe që tregojnë një portret të Kim Jong Un të vendosur përkrah atyre të dy sundimtarëve të vonë të Koresë së Veriut që kur Kim më i ri mori pushtetin në fund të vitit 2011.

Vendosja e portretit të tij pranë atyre të babait dhe gjyshit të tij do të sugjeronte se ai dëshiron të ngrejë statusin e tij në një nivel të ngjashëm me atë të dy udhëheqësve të mëparshëm, të cilët kanë ndjekës të fortë dhe besnikë dhe konsiderohen si perëndi.

40-vjeçari nuk ka arritur ende të njëjtin nivel të kultit të personalitetit që u është dhënë paraardhësve të tij: ata janë përkujtuar në statuja dhe mozaikë të shumtë në të gjithë Korenë e Veriut, ditëlindjet e tyre dy nga festat më të mëdha të vendit.

Ekspertët besojnë se tani mund të pritet që portreti i Kim Jong Un tani ndoshta do të jetë i varur në muret e të gjitha familjeve, ndërsa ditëlindja e tij mund të caktohet edhe si festë zyrtare.

Vendi ku është vendosur së fundmi portreti i tij është objekti më i lartë arsimor i partisë në pushtet. Ekspertët thonë se kjo tregon se “Kim Jong Un dëshiron të fillojë një epokë të re me njerëz të rinj”.

Vëzhguesit thonë se Kim ka nevojë për mbështetje më të fortë të brendshme nga lidershipi i tij, ndërsa vendi i tij përpiqet të kapërcejë vështirësitë ekonomike dhe tensionet e vazhdueshme me Shtetet e Bashkuara mbi programin e saj bërthamor.

Në janar, Kim njoftoi se nuk do të ndiqte më ribashkimin paqësor me Korenë e Jugut, një politikë prej dekadash e ushqyer nga babai dhe gjyshi i tij.

Perspektiva për shtytjen e Kim nuk është e qartë, megjithëse ai ka të ngjarë të mendojë se ka konsoliduar fuqinë e tij dhe ka ndërtuar programet e tij bërthamore dhe të tjera ushtarake mjaft të forta për t'u ngjitur në mitologjinë kombëtare.

Shtytja kryesore e Kim për një arsenal më të madh bërthamor ka nxitur vendosjen e sanksioneve, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, të cilat, së bashku me mbylljet e kufijve gjatë pandemisë, besohej se kishin dëmtuar rëndë ekonominë e brishtë të Veriut.

Kim më pas pranoi dështimet e politikës, pasi zotimi i tij se koreano-veriorët "nuk do të duhej të shtrëngonin më rripat e tyre" mbeti i paplotësuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës