Poroshenko: Autoritetet më penguan të largohem nga Ukraina

Poroshenko / Foto: Profimedia

Ish presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko tha se autoritetet e penguan atë të largohej nga vendi këtë mëngjes në atë që tha se ishte një "përpjekje e motivuar politikisht për të ndërprerë aktivitetet e tij".

Poroshenko, i cili udhëhoqi Ukrainën nga viti 2014 deri në vitin 2019 dhe tani është një ligjvënës i opozitës, publikoi një video nga pika kufitare me Poloninë dhe tha se ishte penguar të largohej nga vendi, pavarësisht asaj që ai tha se ishte leja zyrtare, të cilën ai e tregoi në video. .

Për shkak të gjendjes ushtarake, zyrtarët ukrainas duhet të kenë një leje të veçantë për të udhëtuar jashtë vendit.

Nënkryetari i Parlamentit të Ukrainës, Oleksandr Korniyenko, më vonë konfirmoi se i kishte hequr lejen Poroshenkos për t'u larguar nga vendi. Kornienko tha se ndërsa ligjvënësit lejohen të udhëtojnë në ngjarjet politike partiake, ai mori një letër, të cilën ai nuk mund ta përpunonte, që e detyroi të anulonte lejen e udhëtimit të Poroshenkos.

Poroshenko tha se planifikonte të udhëtonte në Poloni për të ndihmuar në negocimin e përfundimit të bllokadës kufitare të kamionistëve dhe më pas në Shtetet e Bashkuara për të lobuar për mbështetje për përpjekjet e luftës në Ukrainë.

Së bashku me videon, ai shkroi një mesazh duke akuzuar qeverinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për heqjen e licencës së tij dhe duke pretenduar se ishte një vendim politik përpara zgjedhjeve.

“Ky është një diversion anti-ukrainas. “Nuk është vetëm një pengim i punës diplomatike të të gjithë ekipit tim, por, për fat të keq, është një sulm ndaj aftësive mbrojtëse të Ukrainës”, ka shkruar Poroshenko.

Poroshenko, i cili kryeson partinë opozitare të Solidaritetit Evropian, është një kritik i shquar i qeverisë së Zelenskiy dhe të dy luftuan një betejë të ashpër, shpesh thellësisht personale në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, kur Zelenskiy fitoi.

Zelenski tha muajin e kaluar se "nuk është koha" për të mbajtur zgjedhjet presidenciale, të cilat në rrethana normale duhet të thirren për në mars 2024, por mbajtja e tyre është e ndaluar me ligjin ushtarak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës