I mundur në zgjedhje, Mark Rutte është favorit për kreun e ardhshëm të NATO-s

Foto: EPA-EFE / PHIL NIJHUIS

Kryeministri holandez në largim Mark Rutte është kandidati kryesor për t'u bërë shefi i NATO-s, megjithëse një fitore tronditëse nga e djathta ekstreme në zgjedhjet holandeze mund të kërcënojë trashëgiminë e tij, raporton Franca 24. Një numër diplomatësh e vendosin Rutte përpara kandidatëve të tjerë – përfshirë kryeministren e Estonisë Kaja Kalas dhe Ministrin e Jashtëm Letonez Krisjanis Karins – të cilët po konkurrojnë për të marrë detyrën nga Jens Stoltenberg vitin e ardhshëm.

Një pasardhës i Stoltenberg, mandati 10-vjeçar i të cilit është zgjatur dy herë për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, pritet të shpallet përpara samitit të korrikut në Uashington. Pas refuzimit të një oferte për një vend në NATO në vitet e mëparshme, 56-vjeçari Rutte tani është i disponueshëm pasi ka vendosur të largohet nga politika kombëtare.

Muajin e kaluar ai u tha mediave holandeze se udhëheqja e aleancës ishte një punë "shumë interesante" dhe se ai do të ishte i hapur ndaj mundësisë. Rutte është një figurë e njohur në skenën evropiane pas 13 vitesh në krye të Holandës. Diplomatët pretendojnë se favorizohet nga fuqitë kryesore të NATO-s – Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania.

“Ai është kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s. Ai e bëri të qartë se është në dispozicion dhe se ka mbështetje të gjerë për të”, tha diplomati, i cili dëshironte të mbetet anonim.

Megjithatë, pazaret e ashpra janë ende të mundshme, me disa paralajmërime se përzgjedhja e Rutte nuk është ende e përfunduar për shkak të kundërshtimeve të mundshme nga Turqia dhe Hungaria.

Një pengesë e mundshme për Rutte mund të jetë situata që ai lë pas në Holandë, ku fitorja e Geert Wilders dërgoi valë tronditëse në të gjithë Evropën. “Nëse shikoni më parë favoritët, ata shpesh dalin shkurt. Të presim dhe të shohim”, thotë një diplomat.

Wilders feston fitimin e ulëses parlamentare në Scheveningen - Foto EPA, Remko de Waal

Gjatë diskutimeve për një zëvendësim të mundshëm të Stoltenberg në vitet e mëparshme, aleatë të ndryshëm të NATO-s shprehën preferencat e tyre për kreun e ardhshëm të aleancës. Disa donin të zgjidhnin një grua për të udhëhequr NATO-n për herë të parë dhe vendet në krahun lindor, më afër Rusisë, shpresonin të merrnin dikë nga rajoni i tyre.

Kryeministrja e Estonisë Kallas i plotëson këto kritere, por disa në Perëndim e konsiderojnë atë shumë agresive ndaj Moskës. Një kriter tjetër mund të jetë emërimi i një lideri nga një vend që përmbush objektivin e NATO-s për të shpenzuar dy për qind të PBB-së së saj për mbrojtjen.

Holanda nuk arriti këtë qëllim gjatë qëndrimit të gjatë të Rutte, por është zotuar ta bëjë këtë vitin e ardhshëm. Qeveria Rutte ka marrë gjithashtu një rol të rëndësishëm në mbështetjen e Ukrainës, duke premtuar dy miliardë euro të tjera këtë muaj dhe duke udhëhequr përpjekjet që Kievi të marrë avionë luftarakë F-16.

Rutte do të bëhej holandezi i katërt që do të kryesonte aleancën e NATO-s, duke shtuar argumentet e disave se aleanca nuk po del jashtë zonës së saj të rehatisë. Megjithatë, mbështetësit këmbëngulin se ai është plotësisht i vetëdijshëm për rrezikun që paraqet Rusia.

Vitet e tij në pushtet u shënuan nga vrasja e 196 qytetarëve holandezë kur një raketë që hetuesit thonë se u hodh nga Moska rrëzoi një avion pasagjerësh mbi Ukrainë në vitin 2014.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës