Ish-kreu i NATO-s thotë se anëtarët e Aleancës po përgatisin trupa vullnetare për të hyrë në Ukrainë

Anders Fogh Rasmussen / Foto EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, tha se disa anëtarë të Aleancës mund të dërgojnë vullnetarisht trupa në Ukrainë.

Ky skenar, tha ai, mund të funksionojë nëse Kievi nuk merr garanci për një gamë të gjerë çështjesh në takimin e ardhshëm të bllokut në korrik në Vilnius, Lituani.

Rasmussen, i cili tani është këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyi dhe ka punuar me paraardhësin e tij Petro Poroshenko, tha se Kievit duhet t'i jepen garanci me shkrim përpara se liderët e NATO-s të takohen muajin e ardhshëm, duke përfshirë ndarjen e inteligjencës me Perëndimin, transferimin e armëve dhe stërvitjet e përbashkëta ushtarake.

- Nëse NATO nuk mund të bie dakord për një hartë konkrete të rrugës së veprimit për Ukrainën, ekziston një mundësi e qartë që disa vende të ndërmarrin veprime të pavarura, tha ai dje, transmeton Guardian.

Sipas Rasmussen, Polonia mund të jetë një nga ato vende.

"Unë mendoj se polakët do të konsiderojnë seriozisht hyrjen në vend dhe formimin e një koalicioni vullnetarësh nëse Ukraina nuk do të marrë asgjë në Vilnius", tha ai.

Rasmussen, pas një udhëtimi në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, gjatë të cilit ai u përpoq të forconte mbështetjen ushtarake për Ukrainën, argumentoi se, nëse Kievi e kërkonte këtë, dislokimi i trupave të huaja në Ukrainë do të ishte në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Sekretari aktual i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, konfirmoi së fundmi se në Vilnius do të shqyrtohet një nivel i caktuar i garancive të sigurisë për Ukrainën, por theksoi se garanci të plota mund t'u ofrohen vetëm anëtarëve të Aleancës.

Aleanca fillimisht premtoi t'i jepte anëtarësimin Ukrainës në vitin 2008 dhe Kievi zyrtarisht aplikoi për t'u anëtarësuar në shtator të vitit të kaluar, megjithëse çështja e anëtarësimit të Ukrainës në aleancë nuk ka avancuar ndjeshëm që atëherë.

Disa anëtarë të NATO-s janë bërë mbështetës të vendosur të anëtarësimit të Ukrainës në bllok dhe po u bëjnë thirrje vendeve të tjera perëndimore që të përcaktojnë një rrugë të qartë për Kievin drejt anëtarësimit.

Grupi i anëtarëve të Evropës Lindore i njohur si "Nëntët e Bukureshtit" lëshoi ​​një deklaratë dy ditë më parë nga Bratislava në të cilën ata i bënë thirrje NATO-s në Vilnius "të fillojë një rrugë të re politike që do të çojë në anëtarësimin e Ukrainës në Aleancë" dhe të angazhohet për të "një paketë më e fuqishme, shumëvjeçare dhe gjithëpërfshirëse e mbështetjes për Kievin".

Megjithëse Uashingtoni vazhdimisht pohon se Ukraina një ditë do t'i bashkohet Aleancës, SHBA-ja aktualisht po i kushton më shumë vëmendje konfliktit aktual me Rusinë, duke shpresuar të zgjidhë çështjen e anëtarësimit të Kievit më vonë.

Megjithatë, ambasadorja e SHBA në NATO, Julianne Smith, i tha Guardian dje se zyrtarët tani "po shqyrtojnë një sërë opsionesh për të sinjalizuar përparimin e Ukrainës në marrëdhëniet me NATO-n", megjithëse ajo nuk specifikoi se çfarë mund të thotë kjo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës