Ish-kreu i BEI-së nën hetim për korrupsion

Ish-kreu i BEI-së është duke u hetuar për korrupsion dhe shpërdorim ndikimi – akuza që ai i hedh si “absurde”, tha sot avokati i tij.

Werner Heuer ishte kreu i Bankës Evropiane të Investimeve (EIB) për 12 vjet deri në vitin 2023.

Zyra e Prokurorit Publik Evropian (EPPO) theksoi në një deklaratë se një hetim është duke u zhvilluar ku përfshihen “dy persona të dyshuar për korrupsion dhe abuzim me ndikimin, si dhe keqpërdorim të fondeve të BE-së”.

EPPO me qendër në Luksemburg nuk i dha emrat e dy burrave, por një avokat i Heuer, 72 vjeç, konfirmoi se ekonomisti gjerman ishte subjekt i një hetimi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës