Ish-presidenti Sandro Rosell tregon arsyen pse Guardiola u largua nga Barcelona

Sandro Rosell ishte president i Barcelonës për katër vjet/foto: EPA/Albert Olive

Ish-presidenti i Barcelonës, Sandro Rosell, në një intervistë për “El Periodico”, denoncoi zërat se Pep Guardiola u largua nga skuadra katalanase për shkak të një konflikti me administratën, pra me atë si presidentin e atëhershëm të më të mëdhenjve. Klubi katalanas.

Sipas Rosell, arsyeja e vërtetë e largimit të Guardiolës nga Barcelona është konflikti i tij me lojtarët. Guardiola u largua në fund të sezonit 2012 në rrethana të paqarta. Guardiola më pas deklaroi se ishte i lodhur dhe kishte nevojë për pushim, por mediat spekuluan se në fakt trajneri aktual i Manchester City ka një marrëdhënie të keqe me drejtuesit, veçanërisht me njerëzit e parë të Barcelonës, presidentin Rosell dhe më pas zëvendëspresidentin Josep Maria. Bartomeu.

Por me kalimin e kohës nisën të përhapeshin thashethemet se shkaku kryesor në fakt ishin marrëdhëniet e këqija me yjet kryesore të skuadrave, të cilët ndërkohë u bënë yje të mëdhenj dhe u shkëputën nga kontrolli i Pepit. Tani Rosell e ka konfirmuar këtë histori.

– Nuk është e vërtetë që ne kishim faj për largimin e tij. Pep u largua për shkak të një debati me lojtarët, për shkak të problemeve në dhomën e zhveshjes - zbulon Rosel, i cili i konsideron katër vitet e tij në karrigen presidenciale si më të mirat në historinë e klubit.

Nën drejtimin e tij, Barcelona fitoi dy tituj në La Liga dhe një trofe secila në Ligën e Kampionëve, Kupën Mbretërore, Superkupën e Spanjës, Superkupën e Evropës dhe Kupën e Botës për Klube.

– Ne ishim më të mirët në gjithçka, në trofe të fituar, në para të fituara, në trashëgiminë e lënë, në Fondacion... Këto janë fakte të pamohueshme. Mund të thuash: "Nuk më pëlqen Rosell, nuk mund ta duroj". Por të dhënat objektive të udhëheqjes sime janë publikuar në faqen zyrtare të Barcelonës. Nuk jam mbrojtur asnjëherë, por shifrat janë ato që janë – thotë Rosel.

Sandro Rosell u bë president i Barcelonës në vitin 2010, duke zëvendësuar Joan Laporta, në skuadrën e të cilit ishte që nga viti 2003, por më pas ata ranë dhe u bënë rivalë të hidhur.

Rosell ishte njeriu i parë i Barcelonës për katër vjet dhe në janar të 2014-ës iu desh të largohej për shkak të skandalit me transferimin e Neymar si dhe për dyshime për korrupsion.

Në vitin 2017, ai përfundoi në burg me akuzën e pastrimit të parave në skandalin rreth të drejtave televizive të kombëtares braziliane. Ai kaloi saktësisht 643 ditë pas hekurave dhe kërkesa e tij për lirim u refuzua 13 herë.

Pas lirimit nga burgu, ai e përshkroi kohën e tij pas hekurave si gjyqin më të vështirë të jetës së tij.

- Në hyrje të burgut më dhanë katër prezervativë dhe vazelinë. Pastaj u shqetësova shumë – tha Rosel.

Mbështetësit e tij pretendojnë se Rosell vuajti sepse vodhi Neymar përballë presidentit të Real Madridit, Florentino Perez dhe se ai pagoi një çmim të rëndë për këtë. Vetë Rosell pretendonte për një kohë të gjatë se shteti ishte kthyer kundër tij dhe se ai ishte viktimë e komploteve.

Video e ditës