Ish-kryeministri i Izraelit Bennett: Putin më siguroi se nuk do ta vrasë Zelenskin

Kryeministri i Izraelit Naftali Bennett
Naftali Bennett / Foto: EPA-EFE / YONATAN SINDEL

Ish-kryeministri izraelit Naftali Bennett tha se presidenti rus Vladimir Putin e siguroi atë që në fillim të luftës në Ukrainë se nuk do të urdhëronte likuidimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai më bëri dy premtime të mëdha”, tha Bennett në një intervistë të publikuar mbrëmë për një takim me Putinin më 5 mars 2022, kur ai udhëtoi për në Moskë për t'u përpjekur të ndërmjetësonte menjëherë pas fillimit të pushtimit rus.

E dija që Zelenski ishte nën kërcënim, në bunker”. I thashë (Putinit): 'A ke ndërmend të vrasësh Zelenskyn?'

"Duhet të më shpjegoni." A ma jep fjalën se nuk do ta vrasësh Zelenskin”, e pyeti Bennett Putinin dhe presidenti rus përsëriti: “Unë nuk do ta vras ​​Zelenskin”.

Bennett e telefonoi presidentin e Ukrainës menjëherë pas takimit tre-orësh me Putinin dhe i tha: “Sapo dola nga takimi – Putin nuk do të të vrasë”, tha ish-kryeministri izraelit.

 

Zelensky më pas e pyeti Bennett "nëse ishte i sigurt", dhe Bennett u përgjigj se ishte 100% i sigurt dhe përsëriti se Putini nuk do ta vriste.

Dy orë më vonë, Zelensky shkoi në zyrën e tij, bëri një selfie dhe shkroi: "Unë nuk kam frikë nga Putini", pohoi Bennett.

Video mesazh që Zelenski

Mediat izraelite thonë se, sipas raporteve të pakonfirmuara, disa përpjekje për të vrarë Zelensky janë penguar që nga fillimi i pushtimit rus.

Këto komplote përfshinin anëtarë të grupit Wagner, një kompani sigurie e kontrolluar nga bashkëpunëtori më i ngushtë i Putinit, Yevgeny Prigozhin, si dhe forcat speciale çeçene.

Bennett vuri në dukje se Putini gjithashtu ra dakord të mos çarmatoste Ukrainën dhe po atë fundjavë Zelensky hoqi dorë nga shtytja e tij për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

Ish-kryeministri i Izraelit konfirmoi se gjithçka që bëri në përpjekjet e ndërmjetësimit ishte e koordinuar me Shtetet e Bashkuara.

Biseda telefonike e Putinit me Bennett / Foto: EPA-EFE

Ai ishte lideri i parë i huaj që takoi Putinin që nga fillimi i pushtimit. .

Bennett, hebreu i parë ortodoks që u bë kryeministër i Izraelit, udhëtoi për në Moskë në ditën e pushimit hebre, Shabat, kur besimtarët hebrenj nuk lejohen të udhëtojnë sipas ligjit hebre, por mund të ketë përjashtime për arsye shëndetësore ose sigurie kur ka një kërcënim për jetën.

Në prag të përvjetorit të parë të pushtimit rus, qeveria e re e kryeministrit Benjamin Netanyahu po shqyrton një qëndrim për luftën në Ukrainë.

Gjithnjë e më shumë, zyrtarët e mbrojtjes dhe inteligjencës po kërkojnë që Izraeli të ndihmojë ushtarakisht Kievin, por jo të krijojë çarje në marrëdhëniet me Moskën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës