Ish-oficeri i policisë së Londrës që përdhunoi gratë për gati dy dekada është dënuar me burgim të përjetshëm

Foto: skynews

David Carrick, një nga grabitqarët seksualë më të mëdhenj në historinë e fundit britanike, i cili punoi për njëzet vjet në policinë e Londrës, u dënua sot me burgim të përjetshëm për dhjetëra përdhunime dhe abuzime seksuale të dymbëdhjetë grave.

“Ju keni përfituar nga gratë në një mënyrë të tmerrshme, tha gjykatësja Bobbi Chima-Grab ndërsa lexonte vendimin që i dha fund çështjes, e cila përkeqësoi krizën e besimit në Scotland Yard, e cila kishte bërë një vesh të shurdhër ndaj paralajmërimeve për punonjësit e tyre. – Ke vepruar sikur të jesh i paprekshëm” sepse je pjesëtare e policisë, shtoi ajo.

Në seksionin e të pandehurit, David Carrick (48) e dëgjoi vendimin me sy mbyllur dhe kokën ulur.

Ai u gjykua për të paktën 85 krime, përfshirë 48 përdhunime, që ndodhën midis 2003 dhe 2020. Gjatë asaj kohe, ai u promovua në njësinë elitare të policisë në kryeqytet, e ngarkuar me mbrojtjen e parlamentit dhe misioneve diplomatike.

"Krimet e David Carrick janë një njollë për forcën tonë policore," tha Sekretari i Brendshëm në një deklaratë. Suella Braverman, duke bërë homazhe për viktimat "trima" të Carrick.

“Nuk ka vend në policinë tonë për sjellje të tilla grabitqare dhe të urryera”, tha ajo.

Policia humbi nëntë herë rastin për të arrestuar këtë përdhunues serial, i cili punoi si polic për 17 vjet. Ai u arrestua në tetor 2021 për rastin e parë të përdhunimit, duke nxitur gra të tjera ta denoncojnë atë.

Qindra oficerë policie në Londër mund të pushohen nga puna për sulme seksuale dhe dhunë në familje, tha shefi i policisë tre javë më parë.

Mesazhi vjen mes përpjekjeve të policisë britanike për të rikthyer besimin e publikut pasi një oficer policie londinez pranoi se ishte përdhunues serial.

Forca policore e Londrës, e cila është tronditur nga skandale vitet e fundit, është zhytur në një krizë edhe më të rëndë pasi oficeri i policisë David Carrick, 48 vjeç, pranoi se kishte kryer 24 përdhunime gjatë gati dy dekadave të tij në forcë, ndërsa kolegët e tij nuk arritën të reagoni në kohë për ta ndaluar.

Qindra oficerë policie britanike përballen me shkarkimin për abuzim të rëndë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës