Ish-sekretari amerikan i Shtetit Kissinger se sa e zgjuar është që NATO të pranojë Ukrainën!

Henry Kissinger
Henry Kissinger / Foto: EPA/LAURENT GILLIERON

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, tha të premten se ai nuk mendon se është një vendim i mençur i politikës së jashtme që SHBA të përpiqet të përfshijë Ukrainën në NATO pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

"Sfida kryesore erdhi kur Muri i Berlinit ra... Nga pikëpamja ruse, Shtetet e Bashkuara u përpoqën të integronin të gjithë rajonin e Evropës Lindore, pa përjashtim, në një sistem strategjik të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara," Kissinger. tha. .

Mendoj se përpjekja për të përfshirë Ukrainën në NATO nuk është një politikë e mençur amerikane”.

NATO / Foto: Martin Bertrand / Alamy / Alamy / Profimedia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi më parë se Ukraina po aplikon shpejt për anëtarësim në NATO. "De fakto, ne kemi përfunduar tashmë udhëtimin tonë drejt NATO-s." De fakto, ne kemi provuar tashmë ndërveprimin me standardet e Aleancës, ato janë reale për Ukrainën – reale në fushën e betejës dhe në të gjitha aspektet e ndërveprimit tonë. Ne i besojmë njëri-tjetrit, e ndihmojmë njëri-tjetrin dhe e mbrojmë njëri-tjetrin. Është Aleanca. De fakto. Sot, Ukraina po aplikon për ta bërë atë de jure. Sipas një procedure që është në përputhje me rëndësinë tonë për të mbrojtur të gjithë komunitetin tonë. Sipas një procedure të përshpejtuar”, thuhet në deklaratë.

Anthony Blinken
Anthony Blinken në një konferencë të përbashkët për shtyp me Ministrin e Jashtëm gjerman Annaln Bayerbock në Berlin, Gjermani / 24 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / MIKA SAVOLAINEN

Më vonë, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se SHBA mbetet e përkushtuar ndaj politikës së dyerve të hapura të NATO-s.

Kissinger paralajmëroi për mundësinë e përshpejtimit dhe rritjes së tensioneve që çojnë në konflikt bërthamor, duke argumentuar se përdorimi i armëve bërthamore do të ndryshonte përgjithmonë rendin botëror.

Megjithatë, nëse Rusia fillon një konflikt bërthamor, Shtetet e Bashkuara dhe NATO duhet t'i mohojnë Moskës rezultatet që ajo dëshiron, tha ai.

Foto: EPA-EFE / OMER MESSINGER

Kissinger gjithashtu mbrojti dialogun midis Rusisë dhe një Perëndimi kolektiv që vazhdon të kërkojë të ruajë interesat strategjike të SHBA-së dhe NATO-s.

Nuk është në interesin e botës, përfshirë Perëndimin kolektiv, që Rusia të shkëputet plotësisht nga sistemet perëndimore, shtoi Kissinger.

Video e ditës