Ish-bashkëshortja e Misho Kovaçit për natën kur humbën djalin: E luta të mos blinte armë, të mos ia jepte

Foto: Ekran i printuar/xxzmagazin.com/miso kovac/dalmatinski individualac

Dashuria mes missit Anita Baturina и Miso Kovaç filloi kur ajo ishte vetëm 18 vjeç dhe ai ishte i martuar me të Ljubica Kovaç.

Pas dy vitesh, çifti u ndal në "gurin e çmendur" dhe së shpejti ata patën një djalë Edi, dhe më pas vajza Ivana.

Ata jetonin në Zagreb, në një apartament luksoz në Gornji Grad, kanë udhëtuar thuajse në të gjithë botën dhe mediat “ushqeheshin” me historitë e një jete të qetë familjare pa konflikte dhe afera. Imazhi i një familje ideale zgjati deri në fillim të viteve '90, kur djali i tyre Eddie vdiq në luftë. Një histori se çfarë ndodhi saktësisht dhe si u shpërbë një familje.

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Anita tani në një rrëfim të madh për mediat kroate ka treguar detajet e natës tragjike kur humbën djalin e tyre.

“Unë dhe Micho i kemi rritur që të jemi gjithmonë të mirë me fëmijët e tjerë dhe t'i ndihmojmë, ndaj ata ishin gjithmonë të rrethuar nga moshatarët e tyre. Pastaj erdhën vitet '90 dhe Edi u ngrit Djali i keq blu. I thashë Michaud se nuk më pëlqente fare dhe se duhej të bënim diçka për ta përqendruar te shkolla, por Eddie nuk u dorëzua”, kujton Anita ngjarjet para tragjedisë.

“Misho më pas bëri një budallallëk. Ai bleu një armë dhe ia dha Edit. Iu luta të mos e bënte këtë, t'i vinte një armë në dorë fëmijës, por Michaud kishte shumë besim te Eddie dhe pretendonte se djali ynë ishte mjaftueshëm përgjegjës dhe se ai e dinte se çfarë kishte në duar. Dhe Edi nuk ndahej më nga arma. E vishte edhe në dalje. Deri në atë mbrëmje fatale të prillit 1992.. Edi telefononte gjithmonë nëse qëndronte më gjatë dhe ne e dinim gjithmonë se ku ishte dhe çfarë bënte. Por ai nuk thirri atë natë dhe nuk erdhi në shtëpi deri në orën 22:23. As deri në orën 00:XNUMX. Eca nëpër apartament i çmendur nga shqetësimi, me një ndjenjë të keqe. Iu luta Michaud-it të bënte diçka, të shkonte ta kërkonte. Dhe ai ishte pa vete me shqetësim, por nuk dinte kë të telefononte, ku të shkonte. Unë po dilja para shtëpisë, duke shikuar rrugës, duke pritur që Edi të shfaqej nga diku. Rreth orës tre e gjysmë të mëngjesit ra telefoni ynë. Michaud thirri dhe mbeti pa fjalë. Policia i tha se Edi ndodhet në Drashkovicevë, në Spitalin e Traumatologjisë dhe se i thanë se Edi “ka një lëndim të lehtë në tru”.

Ata shkuan menjëherë në spital dhe Anita thotë se ishte hera e fundit që pa djalin e saj.

“Ai kishte një fashë rreth ballit dhe mjekët ishin shumë optimistë për shërimin e tij. Na thanë se plumbi kaloi nëpër pjesën ballore të trurit dhe se Edi do të tërhiqej, por me gjasë do të kishte probleme motorike në dorën e djathtë. Asgjë nuk tregoi një përfundim të keq”, kujton Anita natën në të cilën u vra Eddie, pas së cilës ai kaloi disa ditë të tjera duke u rikuperuar në Drashkovicevë.

“Siç më thanë më vonë, një nga mjekët erdhi për një vizitë dhe ia hoqi mbulesën Edit. Ai u trondit kur pa se stomaku i tij ishte i fryrë dhe plot lëngje. E transferuan menjëherë në KBC Rebro dhe ata zbuluan se ishte plot me baktere. Edi, për shkak të gabimit të qëllimshëm ose të paqëllimtë të dikujt, vdiq nga sepsis në një agoni të madhe dhe kjo është gjëja më e vështirë për mua që ta pranoj sot. Djali ynë nuk duhet të kishte vdekur”, tha Anita Baturina.

Anita Baturina dhe Ivana Kovach/Foto: Printscreen/Instagram

Vdekja e një fëmije është padyshim gjëja më e keqe që mund t'u ndodhë prindërve. Aq më tepër që parashikimet fillestare ishin inkurajuese dhe asgjë nuk e paralajmëronte një fund të tillë. Michaud ishte një burrë krejtësisht i thyer dhe, siç thotë Anita, e kuptoi menjëherë se ai nuk do ta përballonte dot pikëllimin e humbjes së djalit.

“Edhe unë po ndahesha, por i thashë Michaud se duhej të mblidheshim për shkak të Ivanës. Ajo ishte në një moshë të ndjeshme, ishte 14 vjeç, humbi vëllain e saj të madh të dashur dhe më pas shikoi sesi ne të dy vetëm qanim dhe heshtnim. Vogëlushja jonë vuajti e vetme”, tregon Anita ditët më të vështira të jetës së saj, që çuan në shpërbërjen e plotë të familjes dikur të lumtur.

Foto: Profimedia

Pastaj Kovach u largua nga familja për një grua shumë më të re, dhe vajza e tij u kënaq në drogë dhe madje u përpoq të merrte vetë jetën duke marrë një mbidozë droge. Të gjitha ato tronditje ishin të vështira për këngëtaren, e cila tashmë ishte në skaj të nervave.

Miso Kovac është shtruar në spital për shkak të problemeve me frymëmarrjen

Miso Kovac u shtrua sërish në spital, ai ka pneumoni

Video e ditës