Ish-punonjësi padit Kanye West: "Ai donte të më vriste, kushtet ishin të pamundura"

Foto: Profimedia/EPA

Ish punonjës i Kanye West po padit reperin kontrovers, duke pretenduar se ai u detyrua të punonte në kushte të rrezikshme dhe të flinte në dyshemenë e një prone që muzikanti po rinovonte, raporton Sky News.

Toni Sakson pretendon se West i detyrohet atij 993.000 dollarë paga të papaguara pasi punoi si "menaxher projekti, roje sigurie me kohë të plotë dhe kujdestare shtëpie" në shtëpinë e Malibu.

Saxon i tha Sky News se Kanye West e urdhëroi atë të hiqte energjinë elektrike dhe dritaret nga shtëpia.

Ai donte që shtëpia të ishte si një strehë. Përkatësisht, West dëshironte që ajo shtëpi të ishte "bunkeri i tij, një vend për t'u fshehur".

Sipas padisë së ngritur në Gjykatën e Lartë të Los Anxhelosit, West, i cili ligjërisht ndryshoi emrin e tij në "Ye", shkarkoi gabimisht Saxon pasi ai refuzoi të përmbushte kërkesat "të rrezikshme" të reperit. Padia pretendon se ai punësoi Saxon në shtator 2021 si menaxher projekti për të plotësuar një rol sigurie me kohë të plotë në pronën shumëmilionëshe në plazh.

Përveç këtyre roleve të punës, detyrat e tij përfshinin mbikëqyrjen e detyrave që lidhen me ndërtimin, duke përfshirë pastrimin, prishjen, punësimin e kontraktorëve dhe koordinimin e punëtorëve. West thuhet se e bleu shtëpinë për më shumë se 55 milionë dollarë, më pas e shkatërroi për të filluar një rinovim të madh. Si rezultat i prishjes së pronës në fjalë, sipas padisë, Sakson e kaloi të gjithë punën e tij "duke fjetur në kushte të improvizuara, duke gjetur hapësira boshe në tokë dhe duke përdorur pallton e tij si shtrat të improvizuar".

Pavarësisht "ankesave të vazhdueshme" nga Sakson për kushtet e tij të gjumit dhe rreziqet e tjera, West nuk u dorëzua. Në një moment, Saksonit iu tha të sillte gjeneratorët e energjisë, por ai refuzoi ta bënte këtë për arsye sigurie dhe e pyeti reperin "nëse donte ta vriste".

“Nëse nuk më dëgjon, atëherë je armiku, je Klinton, je Kardashian dhe unë nuk do të jem më miku yt. Unë nuk do t'ju jap një shans tjetër, "i tha West Saxon pasi ai refuzoi të mbante gjeneratorin në fjalë.

Saxon pretendon se atij iu premtua një pagesë prej 20.000 dollarë në javë, por rreth një muaj më vonë mori vetëm një pagesë prej 20.000 dollarë për shërbimet e tij së bashku me 100.000 dollarë në kostot e ndërtimit, sipas ankesës.

“Ai nuk paguan askënd. Ai i bën njerëzit të bëjnë gjithë atë punë dhe më pas ndryshon mendje ose harron. Të punoje për Kanye ishte çmenduri. "Ju pyesni se cili version i Kanye do të jetë në anën tjetër të telefonit: prifti i këndshëm apo diktatori i çmendur," tha Saxon.

Sipas padisë, më 22 tetor 2021, Sakson u ankua se ishte "i lodhur" nga puna dhe kishte nevojë për pushim, por reperi e injoroi. Jo shumë kohë më pas, thotë ai, ai ka lënduar rëndë shpinën gjatë punës, por kërkesat e tij për pushime/sëmundje janë injoruar sërish.

Disa javë më vonë, më 5 nëntor 2021, pasi West edhe një herë dyshohet se ka injoruar kërkesat e Saxon për pushim, reperi thuhet se ka kërkuar që të gjitha pajisjet e mbetura elektrike dhe dritaret të hiqen nga prona.

Sakson pretendon se ai refuzoi ta bënte këtë për arsye sigurie, në të cilën pikë West e kërcënoi dhe përfundimisht e pushoi, sipas padisë.

VIDEO | Kim Kardashian e dëshpëruar dhe e përlotur: “Do të bëja gjithçka për të rikthyer Kanye-n e vjetër”

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës