Më shumë se 72.000 njerëz u evakuuan për shkak të një tajfuni në Japoni

Foto: Arkivi - EPA-EFE/

Më shumë se 72.000 njerëz në prefekturën Shizuoka të Japonisë janë urdhëruar të evakuohen pasi tajfuni Meara po afrohet.

Shërbimi i motit tha se tajfuni pritej të godiste bregun japonez të Paqësorit pranë Tokios sot dhe paralajmëroi për përmbytje të mundshme, vërshime lumenjsh, rrëshqitje të dheut dhe erëra të forta, veçanërisht në rajonin Tokai në pjesën qendrore të vendit.

Prefektura Shizuoka do të jetë e para që do të goditet.

Tajfuni aktualisht ndodhet 200 kilometra në jugperëndim të Shizuoka dhe lëviz në veri me një shpejtësi prej 20 kilometrash në orë. Tajfuni pritet të jetë mbi bregun verilindor deri nesër në mëngjes dhe më pas të zhvendoset në verilindje në Oqeanin Paqësor.

Video e ditës