Për shkak të planit të Madridit, Izraeli po "shkëput lidhjen" midis konsullatës spanjolle dhe palestinezëve

Izrael, tank, foto: EPA

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz tha se ai kishte vendosur të "shkëputë lidhjet" midis misionit diplomatik spanjoll dhe palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar në përgjigje të planit të Madridit për të njohur zyrtarisht një shtet palestinez.

Kam vendosur të ndërpres marrëdhëniet midis misionit spanjoll në Izrael dhe palestinezëve dhe të ndaloj konsullatën spanjolle në Jerusalem që të ofrojë shërbime për palestinezët nga Bregu Perëndimor”, tha Katz në postimin X, duke shtuar se ishte “në përgjigje të njohja e shtetit palestinez nga Spanja dhe thirrja antisemite e zëvendëskryeministrit të Spanjës “për të çliruar Palestinën nga lumi në det”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës