Vapa ekstreme i bën Olimpiadën Verore pothuajse 'të pamundur'

Ndryshimet klimatike/ Foto AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Raporti i fundit i organizatës jofitimprurëse “Climate Central” dhe 11 Olimpianë paralajmëron për rreziqet e temperaturave ekstreme të larta në Lojërat Olimpike të këtij viti në Paris.

Raporti, i titulluar "Unazat e zjarrit", vë në dukje se kushtet në Paris mund të jenë më të këqija se Olimpiada e fundit në Tokio në 2021. Vapa e fortë në Lojërat Olimpike të Parisit në korrik-gusht 2024 mund të çojë në kolapsin e konkurrentëve dhe në rastin më të keq në vdekje.

Studimi thekson se një numër i madh i sportistëve kërkuan rregullime edhe në orarin dhe orarin e garave për shkak të përpjekjeve fizike të garuesve në temperaturat e larta të ajrit të shkaktuar nga ngrohja globale.

“Rings of Fire” u bën thirrje organizatorëve të garave, të cilat zakonisht zhvillohen në verë, si Lojërat Olimpike apo Kupa e Botës, të rimendojnë oraret e tyre. Raporti u kërkoi gjithashtu organizatorëve të ofrojnë plane të përmirësuara të rihidrimit dhe ftohjes për atletët dhe tifozët për të shmangur rrezikun e goditjes nga nxehtësia.

Lojërat Olimpike në Paris do të zhvillohen nga 26 korriku deri më 11 gusht, muajt më të nxehtë në kryeqytetin francez.

Vitin e kaluar, më shumë se 5.000 njerëz vdiqën në Francë për shkak të temperaturave të larta të ajrit, të cilat u ngritën mbi 40 gradë Celsius.

Organizata jofitimprurëse “Climate Central” është e përbërë nga akademikë të Universitetit Britanik të Portsmouth.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës