Sallata popullore e viteve 70 dhe 80: Një koktej karkalecash dhe perimesh perfekt për verën

karkaleca
Koktej karkalecash dhe perimesh / Foto: Profimedia

Ushqimet e detit është gjithmonë një ide e mirë sepse na jep energjinë që na nevojitet, dhe në të njëjtën kohë është e lehtë dhe e shijshme. Nëse jeni adhurues i karkalecave dhe i krijimeve gastronomike perfekte, në vetëm disa hapa, mund të përgatisni një koktej të thjeshtë karkalecash dhe perimesh që do t'ju freskojnë në ditët e nxehta të verës, qoftë në një pjatë - ose në një gotë. Tradicionalisht, kokteji i karkalecave shërbehet në një gotë.

Mjafton të zieni karkalecat, të copëtoni perimet tuaja të preferuara dhe të kombinoni gjithçka me salcën e koktejit, e cila në versionin anglisht është majonezë pa dhjamë dhe salcë ketchup, dhe në versionin amerikan, ketchup dhe rrikë.

Nga fillimi i viteve '60 të shekullit të kaluar deri në vitet '80, kjo pjatë ishte jashtëzakonisht e popullarizuar në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara. U patentua nga shefat e kuzhinës gjatë periudhës së Prohibition-it kur, për ironi, ata filluan të vendosnin ushqime në gota dhe arriti kulmin e famës në kazinotë e Las Vegasit, ku ua shisnin këto kokteje bixhozxhinjve me çmime shumë të ulëta.

Përbërësit e nevojshëm:

– 300 g karkaleca të pastruara
– disa gjethe lakër të freskët
– disa fletë ajsbergu
– disa domate qershi
- 1 kastravec
- 1 qepë
Për salcën e koktejit:
- 3 lugë ketchup
- 150 g majonezë
– 2 lugë çaji rrikë
– 1 lugë gjelle salcë Worcestershire
- lëngu i një limoni

përgatitja:

Përziejini mirë të gjithë përbërësit për salcën dhe vendoseni në frigorifer. Vendosni karkalecat në ujë të vluar me kripë dhe gatuajeni për dy minuta. I largojmë nga uji dhe i shpëlajmë me ujë të ftohtë që të ftohen. Pritini lakrën dhe marulen e ajsbergut në rripa të hollë, domatet në katërsh dhe qepën dhe kastravecin në kubikë të vegjël. Vendosni perimet në një gotë ose pjatë sipas dëshirës tuaj, vendosni karkalecat sipër perimeve. Në fund hidhni sipër salcën e koktejit. Kjo delikatesë shërbehet e ftohtë në kombinim me verën tuaj të bardhë të preferuar.

Video e ditës