Pompeo: Putini nuk do të kishte pushtuar Ukrainën nëse Trump do të ishte president

Michael Pompeo EPA-EFE/IGOR KOVALENKO

 Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha në një intervistë për BBC këtë mëngjes se Putini nuk do të kishte sulmuar Ukrainën nëse Donald Trump do të ishte ende president, shkruan Guardian.

- Ne e dimë se si t'i pengojmë kundërshtarët tanë. Sinqerisht, administrata Trump e bëri. Gjatë mandatit tonë, Putin nuk pushtoi Evropën apo Ukrainën. Po, është një sulm i paprovokuar ndaj Evropës. Putini është i vetmi përgjegjës për këtë. Por këto gjëra nuk ndodhin në vakum, tha Pompeo.

“Armiqtë vendosin se kur të sulmojnë. Vladimir Putin gjithmonë donte një Rusi më të madhe. Ai gjithashtu do të shkojë në varrin e tij duke dashur një Rusi të madhe. Këtu janë disa fakte, në vitin 2014, nën Obamën, Putini mori një të pestën e Ukrainës. Pastaj për katër vjet ai nuk mori asnjë centimetër; luftoi përkrah Donbasit, por nuk filloi një pushtim”, shtoi ai.

- Kur u larguam, ai u fut sërish në aksion. Është e padiskutueshme, këto janë faktet. Ju mund të argumentoni nëse kjo është një rastësi, por Putini nuk ka ndryshuar në atë kohë. Synimet e tij ishin të njëjta. Ajo që ka ndryshuar është perceptimi i tij për rrezikun dhe ai ndryshon në varësi të presidentit, përfundoi Pompeo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës