Ndihmësi i Putinit: Po zhvillojmë në mënyrë aktive marrëdhëniet me Korenë e Veriut

Ndihmësi i presidentit rus, Yuriy Ushakov/Yegor Aleyev/Agjencia e Fotografive TASS

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Phenianit janë zhvilluar në mënyrë aktive vitet e fundit bazuar në parimet e barazisë - tha Yuriy Ushakov, ndihmës i presidentit të Rusisë për politikën e jashtme.

“Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Koresë së Veriut janë miqësore. Ato kanë filluar të zhvillohen në mënyrë shumë aktive vitet e fundit, por më e rëndësishmja është se ato zhvillohen në bazë të parimeve të barazisë, respektimit të sovranitetit, rrugës së zgjedhur të zhvillimit dhe duke pasur parasysh interesat themelore të përbashkëta”, tha ai.

Sipas tij, vizita e presidentit rus Vladimir Putin në Korenë e Veriut do të tregonte dëshirën e Moskës për të zhvilluar dialog dhe bashkëpunim të barabartë me të gjitha vendet.

“Vizita jonë është qartësisht e rëndësishme për marrëdhëniet tona dypalëshe, për zhvillimin e tyre në të ardhmen, por gjithashtu tregon se Rusia qëndron për dialog të barabartë dhe është e hapur për bashkëpunim me të gjitha vendet, veçanërisht fqinjët tanë më të afërt, pavarësisht të gjitha përpjekjeve të Perëndimit kolektiv për të vendosur presion mbi ne”, tha Ushakov.

Sipas Ushakovit, programi për vizitën shtetërore të presidentit rus Vladimir Putin në Korenë e Veriut premton të jetë shumë plot ngjarje.

“Në datat 18-19 qershor, presidenti ynë do të bëjë një vizitë shtetërore në Republikën Popullore Demokratike të Koresë. Kjo do të jetë vizita e dytë e kreut të shtetit rus në Phenian në të gjithë historinë e marrëdhënieve tona. Programi është shumë intensiv”, shtoi ai.

 

Udhëheqësit rusë dhe koreano-veriorë Vladimir Putin dhe Kim Jong Un do të diskutojnë një gamë të gjerë temash.

“Kjo përfshin fusha të ndryshme të ekonomisë, energjinë, transportin, bujqësinë, marrëdhëniet ndërrajonale, çështjet e sigurisë, çështjet e bashkëpunimit ndërkombëtar, etj”, tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës