Ndihmë do të ketë edhe për Sirinë, Ministria e Jashtme është në komunikim me kolegët dhe duke përcaktuar se çfarë duhet

Tërmet në Siri/ Foto EPA-EFE/REFIK TEKIN

Kryeministri Dimitar Kovaçevski njoftoi se shteti do të dërgojë ndihma edhe për Sirinë pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe për të cilin Qeveria vendosi të dërgojë ndihma dje në një seancë urgjente.

– Ministria jonë e Punëve të Jashtme tashmë po komunikon me kolegët tanë nga Siria për të parë se çfarë mund të dërgojmë atje si ndihmë, cilat janë nevojat e tyre. Sapo të mund të identifikojmë se cilat do të ishin nevojat, sipas mundësive tona, atëherë sigurisht edhe Siria është një vend që do të ndihmohet nga ne, tha Kovaçevski në pyetjen e një gazetari në konferencën e përbashkët për shtyp me shefin e diplomacisë. Bujar Osmani.

Duke theksuar se Qeveria dje ka marrë vendim për dërgimin e ndihmës financiare për Turqinë, si dhe ushtarë që do të marrin pjesë në pastrimin dhe gjetjen e personave të bllokuar në rrënoja, ai bëri të ditur se do të dërgohen profesionistë shtesë nga institucionet përgjegjëse për menaxhimin e krizave. - Njëzet e dy ushtarë janë tashmë në rrugë me të gjitha pajisjet dhe mjetet e nevojshme. Dhe Ministria e Shëndetësisë tashmë është duke i plotësuar nevojat që mund të dërgohen, tha Kovaçevski.

Ne, theksoi ai, e dimë më së miri se çfarë është solidariteti, dhe këtë e dëshmojnë një numër i madh rrugësh që mbajnë emrat e kryeqyteteve të vendeve që ndihmuan Shkupin dhe mbarë vendin pas tërmetit katastrofik.

Me vendim të Qeverisë, 24 pjesëtarë të Ushtrisë së Njëzetë po dërgohen si ndihmë në Turqi, duke përfshirë dy mbajtës të qenve të shërbimit me qen, 10.000 mijë batanije dhe 200 barela mjekësore.

Shkupianët dhurojnë masivisht në pikën në sheshin e qytetit për popullatën e prekur nga tërmetet

Maksuti: Ekipet e shpëtimit janë nisur drejt rajonit të prekur nga tërmeti në Turqi

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës