Presidenti polak po viziton Kinën për bisedime me Xi mbi situatën në Ukrainë

Andrzej Duda / Foto EPA-EFE/Denis Balibuse

Presidenti polak Andrzej Duda po viziton Kinën, njoftuan agjencitë botërore, duke deklaruar se lideri i një vendi anëtar të NATO-s po viziton një vend që mbështeti pushtimin rus të Ukrainës.

“Përpiqem të mbaj marrëdhënie miqësore me Kinën. “Polonia ka pasur gjithmonë marrëdhënie të mira me Kinën dhe unë do të doja që kjo të vazhdojë”, tha Duda për radion private Zet dy ditë më parë.

Sot ai pritet të takohet me liderin kinez Xi Jinping dhe sipas presidentit polak duhet të diskutohet tema se si të arrihet paqja në Ukrainë. I pyetur nëse mendon se Kina mban çelësin e paqes në konfliktin ruso-ukrainas, Duda u përgjigj: "Unë mendoj se, në një masë të madhe, po".

Pekini ka deklaruar neutralitet në konflikt, ndërsa ka akuzuar bllokun e NATO-s për zgjerimin dhe provokimin e Presidentit rus Vladimir Putin për të ushtruar presion ndaj Ukrainës, duke ruajtur marrëdhënie të qëndrueshme tregtare dhe diplomatike me Moskën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës